Skocz do zawartości

Zdjęcie

Tęczanka Boesemana, tęczanka wspaniała (Melanotaenia boesemani)

Temat długo nieaktywny!

Uwaga! Guest, masz zamiar odpowiedzieć w temacie, który nie jest aktywny od co najmniej 600 dni i może już być nieaktualny, a nowe posty w nim uznane już za niepotrzebne.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 yorki

yorki

Uzależniony od Bojownik.pl

• Użytkownicy Premium
  • 3032 postów
  • Miejscowość:Łódzkie

Napisano 21 wrzesień 2008 - 08:22

Tęczanka Boesemana, tęczanka wspaniała (Melanotaenia boesemani)

Rodzina:
Tęczowate (Melanotaeniidae).

Występowanie:
Indonezja w jez. Ajamura, prowincja Papua Zachodnia. Odkryta w trakcie wyprawy w latach 1954 - 1955, opisana w 1980 roku. Złowiona z przeznaczeniem do hodowli została po raz pierwszy przez Heiko Blehera w 1982 roku.

Wielkość:
Samce osiągają wielkość do 10 cm, a samice nieco mniejsze.

Pokarm:
Ta Ryba żywi się praktycznie wszystkim chętnie przyjmuje pokarmy suche żywe i mrożone , u mnie wyjadają nawet zbrojni kom jedzonko . Zjedzą nawet krewetkę karłowatą gdy zacznie się szamotać w wodzie ale nie polują na nie tylko czasem jak się uda to cap :D

Woda:
temperatura: 25-29 °C
pH: 6,8-7,8
twardość: 10-20 °n.

Wygląd:
Jest intensywnie ubarwiona. Głowa i przednia część ciała dorosłego samca są niebieskie, a tylna część ciała i płetwy z tyłu opalizująco żółtopomarańczowe. Samice są nieco mniejsze, słabiej wygrzbiecone i zielonkawo lub żółtawo ubarwione. Sylwetka samców jest bardziej szeroka, ale nie garbata, raczej podobna do rombu. U obu płci przebiega prawie prosta linia, ciągnąca się od grzbietu do końca pyszczka. Ryby są w 100% wybarwione w wieku 12-14 miesięcy. Tęczanki hodowane i rozmnażane długi czas w akwariach tracą z pokolenia na pokolenie barwy .

Zachowanie:
Tęczanka Boesemana jest towarzyską, skorą do pływania rybą ławicową. Przeznaczone dla niej Akwarium powinno być częściowo gęsto obsadzone roślinami i szczelnie przykryte, gdyż tęczanka wyskakuje ponad powierzchnię wody.Teczanki to Ryby bardzo aktywne lubia pływać i w Akwarium powinno być do tego miejsce .
Podczas karmienia nawet wyskakują z wody . Są to Ryby bardzo spokojne nie atakują mniejszych gatunkow ryb czy też ryb z długimi płetwami takimi jak bojowniki , u mnie w Akwarium mam dość duży harem bojownika z tęczankami i żadnych problemow nie ma. Bojowniki nawet nie zwracają uwagi na taczanki.
Czasami samce „ walczą „ – to znaczy ich kolory staja się wyraźne ustawiają się do siebie bokiem i tak krecą się w kółko.
Tęczanki powinny być hodowane w stadkach minimum 8-10 osobnikow.

Rozmnażanie:
Ikra jest rozrzucana przez kilka dni wśród mchu jawajskiego. Młode wylęgają się po ok. 7 dniach. Młode Ryby i larwy są wrażliwe na zmianę składu wody. Ogólnie wychów nie nastręcza większych problemów.
U mnie taczanki trą się bardzo często . Samce nabierają wtedy bardzo intensywnych kolorow. Ikra zazwyczaj leży w mchu i microsorium . Wychował mi się na razie tylko jeden osobnik .

Akwarium:
Akwarium to minimum 150-160l to są dość duże ryby(przynajmniej ja tak sądze bo nigdzie nie znalazłem informacji na ten temat) w akwa powinno być miejsce do plywania ale i gęsta roślinność gdyby Ryby się wystraszyły .

Zdjęcia:
*moje jeszcze dość młode osobniki :

Dołączona grafika
Dołączona grafika

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Tęczanki z Łodzkiego zoo:
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Informacje z :
http://pl.wikipedia....zanka_Boesemana
http://www.superakwa...mana-id691.html
i z własnej głowy ;)

syg2b.jpg

Temat długo nieaktywny!

Uwaga! Guest, masz zamiar odpowiedzieć w temacie, który nie jest aktywny od co najmniej 600 dni i może już być nieaktualny, a nowe posty w nim uznane już za niepotrzebne.

Copyright © 2014 Bojownik.pl

x

Witaj na Bojowniku!

Szanowny gościu,

Witaj na portalu Bojownik.pl. Jak na większości for musisz się zarejestrować aby móc dodawać posty. Proces rejestracji jest szybki, darmowy i wymaga podania jedynie minimalnej ilości informacji. Zostań częścią społeczności Bojownika logując się lub rejestrując już teraz. Możesz to zrobić trzema kliknięciami korzystając ze swojego konta na Facebook'u Dołączona grafika, TwitterzeDołączona grafika lub Konta GoogleDołączona grafika.

Dołączona grafika - Rozpoczynaj nowe tematy i odpowiadaj w istniejących
- Śledź wybrane tematy i otrzymuj wiadomości o nowych postach
- Stwórz swój profil i dodawaj znajomych
- Komunikuj się z innymi użytkownikami

- Załóż swój własny blog
- Dodawaj swoje zdjęcia i albumy do galerii
- Koniec z wyświetlaniem tego komunikatu:)
- i wiele innych....
Dołączona grafika Dołączona grafika
rejestracja zamknij