Skocz do zawartości

Zdjęcie

PODMIANA WODY I ODMULANIE krok po kroku

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
104 odpowiedzi w tym temacie

#1 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Administratorzy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6226 postów
  • Miejscowość:Szczecin

Napisano 11 lipiec 2008 - 21:59

Dostaję często pytania: "jak w prosty sposób zorganizować podmianę wody w małym akwarium?"
Oto mój sposób:

Dołączona grafika

1. Do odmulania/podmiany wody potrzebujemy:
* wężyk - im większa średnica tym szybszy przepływ wody
* wiaderko – stojące zawsze poniżej poziomu Akwarium
* drobne sitko (dla posiadaczy krewetek)

2. Do wężyka nalewamy zimnej wody z kranu (niektórzy zasysają wodę z akwarium, ale nie jest to przyjemne, szczególnie wtedy, kiedy przez nieostrożność łykniemy sobie wody ;)). Wlot węża musi być wyżej, końcówka niżej. Powinniśmy zaobserwować swobodny przepływ wody przez wężyk. Palcem wskazującym zatykamy wylot wężyka, następnie wlot i gotowe: wężyk jest pełny, a my zabezpieczamy oba końce.

3. Wkładamy początek wężyka do akwarium, a końcówkę do wiaderka, w którym będzie zbierać się odciągana ze zbiornika woda. W tym czasie nadal trzymamy zatkane końcówki. Po ich odetkaniu woda zacznie swobodnie przepływać. Rozpoczynamy podmianę wody i odmulanie. Jeśli nie chcemy odmulać, wlot węża trzymamy bliżej poziomu wody, jeśli chcemy odkurzyć „śmieci” i wciągnąć brudek, przesuwamy końcówką po podłożu. Posiadacze krewetek, szczególnie tych wrażliwych, nie powinni zanadto wzruszać podłoża.

4. W każdej chwili możemy regulować przepływ wody, zatykając dowolną końcówkę węża, nie pozostanie on próżny; dzieje się tak jedynie wtedy, kiedy wężyk od góry „nałyka się” powietrza (wtedy trzeba na nowo nalać wody z kranu).

5. Bezpieczeństwo krewetek: wylatującą z wężyka wodę lub wodę z wiaderka już po zakończeniu odmulania można przelać przez drobne sitko, na którym zatrzymają się zabłąkane maluszki (ze swojego doświadczenia wiem, że jest ich zawsze całe mnóstwo). Wystarczy odlać szklankę odmulonej wody do naczynia i wypłukać w niej użyte w ten sposób sitko, zauważymy wtedy maluchy i będziemy mogli je odłowić tym samym sitkiem.
Jeśli nie odmulamy, a tylko podmieniamy wodę, na część wężyka włożoną do Akwarium można naciągnąć pończochę lub watę perlonową, które nie przepuszczą niczego, poza wodą.
Po płukaniu wkładów filtra użytą wodę również warto przelać przez sitko (krewetkowe dzieci wciskają się wszędzie).

Czy macie jakieś uwagi i podpowiedzi?

Więcej o konieczności podmiany wody: KLIK
Poszczególne czynności: KLIK
  • Podziękował/a rothaarige

allbettas.png

#2 Mehi

Mehi

"Rybki z ferajny"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 210 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisano 11 lipiec 2008 - 22:08

Jak sie uwaza jak sie zasysa woda z Akwarium to nie potrzeba sitka bo jednoczesnie trzymac wezyk, nakierowywac wode do wiadra i trzymac sitko jest raczej trudno.
Ja polecam jednak wieksze srednice wezyka bo takim jak twoj to owszem ma sie wiekszosc kontrole co sie zasysa ale jednak trwa to nieporownywalnie dluzej - dla poczatkujacych jest ok.
Co do zasysania to warto sobie kupic taka gruszke zakladana na dowolny odcinek weza i tylko sie naciska i woda sie sama zasysa. Regulowac przeplyw jest (jak dla mnie) latwiej sciskajac wezyk a nie go zatykajac.
Tyle ode mnie.

#3 mszt

mszt

Uzależniony od Bojownik.pl

• Użytkownicy
  • 8520 postów

Napisano 11 lipiec 2008 - 22:12

UWAGA!
Podczas podmiany wody nie wywalamy rybek z akwarium. To dla nich wielki stres, a ponadto można im zrobić krzywdę, nie mówiąc już o zrujnowaniu wystroju akwarium. Wystarczy uważać, gdzie nakierowujemy końcówkę ssącą i żadna rybka się nie wessie.

I za wyjątkiem bardzo szczególnych przypadków, podmieniamy jednorazowo 20-30% wody.
Wróg powinien być brzydki.

#4 Zuvido

Zuvido

"Ratunku jestem rybką!"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 115 postów
  • Miejscowość:Olsztyn

Napisano 11 lipiec 2008 - 22:42

Lepszego tutorialu nie widziałem :D. Kawał dobrej roboty ;)
Warto by zebrać wszystkie poradniki do kupy, że się tak wyrażę ;)

#5 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Autor tematu
  • Administratorzy
  • 6226 postów

Napisano 12 lipiec 2008 - 01:35

A teraz opiszę wszystkie kroki, które wykonuję podczas podmiany wody:

1. Przygotowanie wody do podmiany: woda zawsze odstana lub z filtra RO, ewentualnie z dodatkiem uzdatniacza. Poza zbiornikiem dobrze jest także dodawać wszelkie preparaty i nawozy oraz doprowadzić wodę do odpowiedniej temperatury (przez dolanie wody przegotowanej lub podgrzanie).
2. Wyłącznie urządzeń elektrycznych: grzałki, filtra (jak zaleca producent).
3. Przycinanie i porządkowanie roślin.
4. Czyszczenie ścianek wewnątrz (gąbką, czyścikiem, szczoteczką do zębów, watą perlonową, jak wygodniej).
5. Odmulanie...
6. ... połączone z odlaniem wody (ok. 20-30% objętości akwarium).
7. Czyszczenie wkładów filtracyjnych (czasami można ominąć ten punkt).
8. Dolanie nowej wody (w miarę ostrożnie, by nie zrobić bałaganu).
9. Podłączenie wszystkich urządzeń elektrycznych.
10. Czyszczenie ścianek zewnętrznych.

albo:

7. Dolanie nowej wody (w miarę ostrożnie, by nie zrobić bałaganu).
8. Podłączenie wszystkich urządzeń elektrycznych.
9. Po kilku minutach lub po dłuższym okresie czasu: wyłączenie filtra, wyczyszczenie wkładów mechanicznych w wodzie z podmiany, ewentualne zaszczepienie filtra bakteriami nitryfikacyjnymi, włączenie filtra (czasami można ominąć ten punkt).
10. Czyszczenie ścianek zewnętrznych. The end :)

Jak ścianki wewnątrz są czyste, można je przelecieć już po uzupełnieniu nowej wody ;)

Czyszczenie wkładów filtracyjnych: najczęściej czyści się wkłady mechaniczne: gąbkę, watę perlonową itp., wkłady biologiczne czyści się rzadko, czasami - nigdy, powoli zastępując je nowymi. Filtr można czyścić od razu po podmianie wody lub kila chwil później, ale zawsze w wodzie z podmiany (nie w kranówce). Podczas czyszczenia wkładów oraz przy obniżonym poziomie wody Filtr musi być BEZWZGLĘDNIE wyłączony. Warto pamiętać także o czyszczeniu silniczka, turbinek, wężyka do napowietrzania, itp.
  • Podziękował/a rothaarige

allbettas.png

#6 Magdallenah

Magdallenah

"Potwór z głębin"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1023 postów
  • Miejscowość:Kraków

Napisano 12 lipiec 2008 - 16:34

Warto by zebrać wszystkie poradniki do kupy, że się tak wyrażę wink.gif

A proszę Cię bardzo ;) Po co jest wątek Najważniejsze linki ?
Lady, może dodaj swoje ostatnio tematy (o haremie i podmianie wody) do tego wątku.

#7 Zuvido

Zuvido

"Ratunku jestem rybką!"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 115 postów
  • Miejscowość:Olsztyn

Napisano 12 lipiec 2008 - 19:23

A proszę Cię bardzo ;) Po co jest wątek Najważniejsze linki ?

Ajjj :bleh:

#8 AteNa

AteNa

"Big Fish"

• Zablokowani
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 758 postów
  • Miejscowość:Przemków (dolnyśląsk)

Napisano 12 lipiec 2008 - 20:22

Lady świetie to opisałaś. Jednak ja wolę zasysać. No prawda raz połknęłam trochę wody ale nic mi nie było.

P.S. Podoba mi się twoja łazienka. Mam takie same kafelki.

Użytkownik AteNa edytował ten post 12 lipiec 2008 - 20:23

#9 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Autor tematu
  • Administratorzy
  • 6226 postów

Napisano 13 lipiec 2008 - 13:22

Nie wiem, jakim cudem dodatkowa gruszka lub ustne zasysanie wody mają być łatwiejsze czy lepsze w porównaniu do nieskomplikowanego napełnienia wężyka kranówką, ale oczywiście, dla każdego coś miłego ;) `
Jeśli chodzi o średnicę wężyka, tak jak napisałam: im jest ona większa, tym przepływ wody jest szybszy. Podczas odmulania lubię mieć mały i tym samym dobrze kontrolowany przepływ wody, dlatego używam cieniutkiego węża; do samej podmiany (bez odmulania) oraz do dużo większych pojemności można użyć węża o większym przekroju (to tylko luźne porady oraz zdjęcia poglądowe).

Podmienianą wodę także można nalewać do zbiornika za pomocą (napełnionego wodą jak powyżej) wężyka, wtedy wiaderko/pojemnik z nową wodą musi znajdować się powyżej akwarium. Oczywiście do malutkich pojemności wystarczy kubeczek ;)

allbettas.png

#10 Michał_z_B

Michał_z_B

"Ratunku jestem rybką!"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • Miejscowość:B

Napisano 13 lipiec 2008 - 22:52

Kiedyś stosowałem metodę z pełnym wężem, ale woda pochodziła z akwarium. Miałem trochę głębszy baniak więc mogłem sobie na to pozwolić. Teraz tylko zasysam. Po pierwsze trochę mniej roboty, po drugie uważam, że ten kto nie napił się wody z baniaka jest "akwarystą niepełnym".
25 L [####################] 95%

#11 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Autor tematu
  • Administratorzy
  • 6226 postów

Napisano 13 lipiec 2008 - 23:17

Kiedyś stosowałem metodę z pełnym wężem, ale woda pochodziła z akwarium.

Hmmm... A jak ją tam nalewałeś i po co? :blink: Topiłeś tego węża czy co? :D
Nie wiedziałam, że nalewanie kranówki może być skomplikowane... ;)

allbettas.png

#12 Michał_z_B

Michał_z_B

"Ratunku jestem rybką!"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • Miejscowość:B

Napisano 13 lipiec 2008 - 23:35

Najpierw wkładałem wężyk do akwarium, czekałem aż się odpowietrzy, a reszta jak u Ciebie (punkt 3 i dalej). Po co tak robiłem? Woda z baniaka może nie jest trująca, ale zaciągnięcie się nią nie należy do rzeczy przyjemnych.
25 L [####################] 95%

#13 Rammy

Rammy

Kierownik lodowiska

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 137 postów

Napisano 14 lipiec 2008 - 16:36

Hmmm... A jak ją tam nalewałeś i po co? :blink: Topiłeś tego węża czy co? :D

Najpierw wkładałem wężyk do akwarium, czekałem aż się odpowietrzy, a reszta jak u Ciebie (punkt 3 i dalej).

Również stosuję metodę "topienia węża" w Akwarium ponad 100l. Jest na tyle wysokie, że zanurzenie węża/odmulacza w całości nie stanowi problemu. Poza tym od kranu z wodą do Akwarium jest jakieś 30m i nie chcę "kapać" wodą z węża na korytarzu. Natomiast do małego domowego 25l podchodzę z wężem napełnionym w łazience.
Sygnaturka zastępcza :-)

#14 Bojuś

Bojuś

Zablokowany

• Zablokowani
  • PipPipPipPip
  • 190 postów

Napisano 14 lipiec 2008 - 17:19

Wypróbowałem ten sposób. Jest o wiele łatwiej niż wciągając przez usta, bo zawsze się upiłem wody z akwa (a bleeee)
[*][*][*] Dla Amy - mojej ulubionej samiczki

#15 Magdallenah

Magdallenah

"Potwór z głębin"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1023 postów
  • Miejscowość:Kraków

Napisano 14 lipiec 2008 - 18:35

Jak można upić wody ze zbiornika? Wystarczy popatrzeć gdzie jest woda i gdy już wężyk opada do wiadra odstawić usta. Jakoś bardziej wole zasysać. Nigdy jeszcze nie miałam wody (akwariowej ;) ) w ustach. Raz co prawda topiłam, ale przy tym polałam całą szafkę, podłogę i szmatkę ;)

#16 Bojuś

Bojuś

Zablokowany

• Zablokowani
  • PipPipPipPip
  • 190 postów

Napisano 14 lipiec 2008 - 18:42

Aż tak dużo razy się nie upiłem ale z 3 razy kiedy nauczyłem używać odmulacza i dalej już nie połknąłem wody.
[*][*][*] Dla Amy - mojej ulubionej samiczki

#17 niezapominajka

niezapominajka

"Rybki z ferajny"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 208 postów

Napisano 10 maj 2009 - 10:45

Woda do podmiany powinna być zawsze odstana minimum 24 godziny. A co robicie w sytuacjach kryzysowych, kiedy z jakiejś przyczyny jest potrzebna natychmiastowa podmiana, a nie ma pod ręką odstanej wody?

#18 mszt

mszt

• Użytkownicy
  • 8520 postów

Napisano 10 maj 2009 - 10:56

Wtedy trzeba użyć uzdatniacza, ewentualnie wody przegotowanej
Wróg powinien być brzydki.

#19 Bojownick

Bojownick

"Rybki z ferajny"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 294 postów

Napisano 10 maj 2009 - 13:42

Ja też zasysam, bo po 1. mam (na razie ;)) małe akwarium, a po 2. moja podłoga jest strasznie wrażliwa na wilgoć, więc z tym napełnianiem wężyka, a potem kapaniem nim dookoła wolę się wstrzymywać. Zresztą ostatnio wszystko mi z rąk leci :( np. wczoraj stłukłam termometr.

#20 Tomek

Tomek

• Użytkownicy
  • 2053 postów
  • Miejscowość:Biała Podlaska [okolice]

Napisano 10 maj 2009 - 15:12

JA tam zawsze podmieniam na wodę gotowaną .... Gotuje się w piątki [ew. sobotni ranek] i w sobotę podmienia wodę .
Z odmulaniem ja mam gorzej bo wężyk [raczej wąż-szlauch ] ma sporą średnice i woda szubko leci , a drugi to 'wężyk' od kroplówki i ten strrasznie słabo ciągnie...
Dołączona grafika

Copyright © 2014 Bojownik.pl

x

Witaj na Bojowniku!

Szanowny gościu,

Witaj na portalu Bojownik.pl. Jak na większości for musisz się zarejestrować aby móc dodawać posty. Proces rejestracji jest szybki, darmowy i wymaga podania jedynie minimalnej ilości informacji. Zostań częścią społeczności Bojownika logując się lub rejestrując już teraz. Możesz to zrobić trzema kliknięciami korzystając ze swojego konta na Facebook'u Dołączona grafika, TwitterzeDołączona grafika lub Konta GoogleDołączona grafika.

Dołączona grafika - Rozpoczynaj nowe tematy i odpowiadaj w istniejących
- Śledź wybrane tematy i otrzymuj wiadomości o nowych postach
- Stwórz swój profil i dodawaj znajomych
- Komunikuj się z innymi użytkownikami

- Załóż swój własny blog
- Dodawaj swoje zdjęcia i albumy do galerii
- Koniec z wyświetlaniem tego komunikatu:)
- i wiele innych....
Dołączona grafika Dołączona grafika
rejestracja zamknij