Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * - 7 głosy

Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum)

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
156 odpowiedzi w tym temacie

#1 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Administratorzy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6242 postów
  • Miejscowość:Szczecin

Napisano 08 wrzesień 2007 - 21:17

Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum, Ceratophyllum aspera, Ceratophyllum cornutum, Ceratophyllumcristatum, Ceratophyllum gibbum, Ceratophyllum muricatum)

Rodzina: Ceratophyllacea (rogatkowate)
Wysokość: średnio 80-100 cm
Pochodzenie: kosmopolityczny
Środowisko naturalne: wody stojące, starorzecza, niektóre wolno płynące rzeki i strumienie (dlatego polecam go w spokojniejsze miejsca akwarium)
Usytuowanie w akwarium: nie ma szczególnych wymagań, j.w.
Oświetlenie: podobno intensywne, ale u mnie doskonale rośnie przy średnim i słabym oświetleniu
Jakość wody: PH 6,5-7,5, temp. i twardość zasadniczo nie mają znaczenia
Uprawa: łatwa

Rogatek sztywny to pospolicie występująca roślina o długich, silnie rozgałęzionych pędach, bez korzeni i z bardzo niepozornymi kwiatami (może wydawać także owoce). W dotyku jest dość szorstki, chropowaty i jednocześnie kruchy, ze względu na to, że w listkach odkładają się związki wapnia. Rozmnaża się głównie wegetatywnie, a wszystkie fazy rozwoju przechodzi w całkowitym zanurzeniu. Może przymocowywać się do do podłoża za pomocą zmodyfikowanych liści przypominających korzenie (ryzoidy), ale najczęściej rośnie zupełnie swobodnie. Jest stosowany najczęściej w oczkach wodnych i stawach, do akwarium polecany ze względu na wydzielanie substancji toksycznych dla glonów i bardzo szybki wzrost. W aranżacji zbiornika rogatek nie sprawia najmniejszych problemów: można go przywiązać, zapętlić, przycisnąć kamykiem, zahaczyć o korzeń, pozostawić wolno pływającego w toni wodnej (wtedy nie ma końca ;)).

Moje doświadczenia:
Kupiłam rogatka za namową niemieckich hodowców krewetek Crystal Red i nie żałuję. Rośnie w tempie expresowym we wszystkich kierunkach i "rozpączkował" mi się już na trzy akwaria ;) Krewetki rzeczywiście go uwielbiają, stanowi doskonałe schronienie dla maluszków. Zdecydowanie go polecam, a jeśli uważacie, że urodą nie grzeszy ("co robi ta choinka w akwa?"), zastosujcie go przynajmniej na start zbiornika - pomoże wygrać z glonami i przyspieszy stabilizację zbiornika :) W tym celu jest bardziej przydatny niż na przykład moczarka, która może być nieco kapryśna z powodu wysokiej temperatury, której nie lubi.

W krewetkarium (54 litry, oświetlenie 26 wat) młode pędy są czerwone, ale jeszcze nie odkryłam, z jakiego powodu - może ktoś z Was wie?
Z kolei w małym akwa (15 litrów, oświetlenie 11 wat) mam rogatka z innego sklepu; ten jest zielony i rośnie nieco wolniej, nie rozgałęzia się też tak namiętnie, jak czerwony.

Zdjęcia:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

allbettas.png

#2 Takeshi08

Takeshi08

"Gdzie jest Nemo?"

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 37 postów

Napisano 09 wrzesień 2007 - 17:25

U mnie jest inny. Ale to jest rogatek z jeziora(Rożnowskiego chyba ,tak :|)
Dołączona grafika

#3 mszt

mszt

Uzależniony od Bojownik.pl

• Użytkownicy
  • 8520 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisano 09 wrzesień 2007 - 19:02

W krewetkarium (54 litry, oświetlenie 26 wat) młode pędy są czerwone, ale jeszcze nie odkryłam, z jakiego powodu - może ktoś z Was wie?

Ja wiem. W końcu jesteś Lady in Red...
Wróg powinien być brzydki.

#4 Magdallenah

Magdallenah

"Potwór z głębin"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1023 postów
  • Miejscowość:Kraków

Napisano 09 wrzesień 2007 - 19:59

chyba w mojej 112l znajdzie się dla niego miejsce ;)

#5 JARA

JARA

"Potwór z głębin"

• Użytkownicy
  • 1146 postów
  • Miejscowość:Reprezentacja 71

Napisano 09 wrzesień 2007 - 21:02

Ja rowniez posiadam w swoim Akwarium rogatka i jestem z niego zadowolona. Szybko rosnie i ladnie wyglada. :)

#6 BlackFeather

BlackFeather

• Użytkownicy
  • 1593 postów
  • Miejscowość:okolice Warszawy

Napisano 09 wrzesień 2007 - 21:16

Rogatek ma jeszcze dwie cenne zalety. Po pierwsze pożera NO3 w ilościach hurtowych. Miałam problem po restarcie z NO3, 20 mg/l. Po pojawieniu się rogatka było już tylko 15 mg/l i wciąż spada. Po drugie nie gardzi też amoniakiem i NO2.

Początkowo myślałam, że rogatek czerwienieje z powodu światła, ponieważ najdłuższy rogatek też mi czerwieniał, ale dogonił go drugi i on jest całkiem zielony. To też wyklucza niedobory.

Takeshi08, ten twój rogatek to inna roślina. Przypomina wywłócznik.
Zanim zadasz pytanie, przeczytaj FAQ.
Poszukujesz więcej informacji o bojowniku i akwarystyce? Zajrzyj do wątku "Najważniejsze linki dla początkujących i nie tylko".

#7 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Autor tematu
  • Administratorzy
  • 6242 postów

Napisano 09 wrzesień 2007 - 21:17

Marcinie, Twoja roślinka to na 100% nie jest rogatek.
Stawiam raczej na limnofila bezszypułkowa (Limnophila sessiflora), chociaż mogę się mylić.

allbettas.png

#8 Magdallenah

Magdallenah

"Potwór z głębin"

• Użytkownicy
  • 1023 postów

Napisano 09 wrzesień 2007 - 21:20

U mnie jest inny. Ale to jest rogatek z jeziora(Rożnowskiego chyba ,tak :|)

Wywłócznik wodny?

#9 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Autor tematu
  • Administratorzy
  • 6242 postów

Napisano 09 wrzesień 2007 - 21:24

Nie sądzę, żeby był to wywłócznik wodny, bo jest on zdecydowanie bardziej pierzasty; chyba że to jakaś "zabidzona" jego wersja ;)
Tak wygląda wywłócznik: http://www.Bojownik....cmd=si&img=1914
PS. Chociaż limnofile też potrafią być nieźle "wypasione"...

Tu można identyfikować swoje roślinki: http://www.aquaticpl...tfinder/all.php

allbettas.png

#10 BlackFeather

BlackFeather

• Użytkownicy
  • 1593 postów
  • Miejscowość:okolice Warszawy

Napisano 09 wrzesień 2007 - 21:30

Raczej inna odmiana. Wywłócznik kłosowy ma mało liści. LiR twój to chyba wywłócznik pełny.
Jest jeszcze jedna roślina podobna do rogatka i wywłócznika, ale nie mogę sobie jej nazwy przypomnieć.
Zanim zadasz pytanie, przeczytaj FAQ.
Poszukujesz więcej informacji o bojowniku i akwarystyce? Zajrzyj do wątku "Najważniejsze linki dla początkujących i nie tylko".

#11 propor

propor

Narybek

• Użytkownicy
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 16 wrzesień 2007 - 21:18

Marcinie - Twoja roślina to bez wątpienia Myriophyllum spicatum - wywłócznik kłosowy - posiada cztery listki w okółku.
Lady in Red - ten Twój czerwony rogatek, to najprawdopodobniej forma z Meksyku - nawet w gorszych warunkach świetlnych ma przynajmniej czerwonawą łodyżkę. Z uwagi na szerokie występowanie ma on różnorodny garnitur genetyczny ;) .

#12 Magdallenah

Magdallenah

"Potwór z głębin"

• Użytkownicy
  • 1023 postów

Napisano 16 wrzesień 2007 - 21:52

propor widze że się dobrze znasz na roślinach, więc może częściej tu zaglądaj i nam pomagaj :D będziemy wszyscy b.wdzięczni :D

#13 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Autor tematu
  • Administratorzy
  • 6242 postów

Napisano 17 wrzesień 2007 - 20:01

Dziękuję za info, Propor :)
Rzeczywiście w Dużej Perle (przy barrrdzo słabym oświetleniu) młode pędy tego rogatka również soczyście zabarwiły się na czerwono. Ta odmiana musi być też bardziej plenna, bo rośnie niesamowicie szybko; rogatek zielony, który przyniosłam do domu razem z krewetkami Amano, rośnie o wiele wolniej (chociaż narzekać nie mogę, o nie).

Prawdę mówiąc jak kupowałam to, co teraz okazało się być odmianą mexykańską rogatka ;) myślałam, że ktoś znalazł kilka dzikich pędów w jeziorze podczas wędkowania i przyszedł je sprzedać do sklepu... takie było to niepozorne. Zrobiłam tej roślinie dwutygodniową kwarantannę, a przez tydzień codziennie podmieniałam wodę (tak na wszelki wypadek) :blink:

allbettas.png

#14 mszt

mszt

• Użytkownicy
  • 8520 postów

Napisano 05 listopad 2007 - 14:03

Mam rogatka od tygodnia (takiego zwykłego, zielonego) i faktycznie rośnie jak głupi. Tylko przez tę swoją kruchość przy byle okazji zaśmieca akwarium, więc jeszcze nie zdecydowałam, czy zostanie na stałe. Ale w razie gdyby tak, to mam pytanie - czy jak się go przywali kamieniem do podłoża, to te łodygi pod kamieniem nie będą gnić?

#15 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Autor tematu
  • Administratorzy
  • 6242 postów

Napisano 05 listopad 2007 - 14:14

Ja raczej wczepiam rogatka lub zapętlam w korzenie, nie dociskając do podłoża, więc nie znam odpowiedzi na to pytanie, ale bardzo często odcinam dolną część (przycinka od dołu) dla odświeżenia całości i skrócenia, więc nawet jeśli ewentualnie coś się tam popsuje, to nie żal będzie tego fragmentu wyrzucić do kosza. Jeśli jednak chcesz mieć mniej pracy (czytałam o założeniach zbiornika, nad którym pracujesz), to lepiej w tym przypadku pozwolić rogatkowi rosnąć dość swobodnie. Oczywiście rogatek nie czerpie składników odżywczych z podłoża, o czym zapewne doskonale wszystkim wiadomo, ale warto to powtórzyć ;)

allbettas.png

#16 mszt

mszt

• Użytkownicy
  • 8520 postów

Napisano 05 listopad 2007 - 14:21

Oczywiście wiem o tym; chodzi mi o przywalenie go kamieniem ze względów estetycznych i z wygodnictwa. Akurat w tych miejscach, gdzie miałby ewentualnie zostać na stałe nie mam korzeni, do których można by go przyczepić, wepchany po prostu w żwirek co jakiś czas wypływa i to mnie denerwuje, nie chcę też, żeby sobie pływał swobodnie.
Przycinanie od dołu przyszło mi do głowy, tylko że przy wszelkich manipulacjach na dno opada taka kupa uszkodzonych listków, jego tak strasznie łatwo uszkodzić.

#17 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Autor tematu
  • Administratorzy
  • 6242 postów

Napisano 05 listopad 2007 - 14:33

Może warto obwiązać go delikatnie nitką (gdzieś wyżej na łodyżce) i kamieniem przycisnąć sam koniec gałązki (z oberwanymi listkami) oraz nitkę zwiniętą jak lasso?

allbettas.png

#18 mszt

mszt

• Użytkownicy
  • 8520 postów

Napisano 05 listopad 2007 - 14:49

Chyba właśnie tak zrobię, jeśli zdecyduję się go zatrzymać

#19 JARA

JARA

"Potwór z głębin"

• Użytkownicy
  • 1146 postów
  • Miejscowość:Reprezentacja 71

Napisano 17 listopad 2007 - 10:32

Slyszalam, ze ludzie oprocz puszczenia rogatka, rowniez wciskaja go pod kamienie, korzenie itd... i rosnie.

Edit:

Chyba, ze wlozysz go do zwirku, by byl tam jakis przelot wody i wtedy dopiero jakis kamyczek, ktory bedzie lekko trzymal by nie wyplynal.

Użytkownik JARA edytował ten post 17 listopad 2007 - 10:33

#20 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Autor tematu
  • Administratorzy
  • 6242 postów

Napisano 29 marzec 2008 - 23:28

Sprawozdanie ze stanu rogatka czerwonego: ;)
W miękkiej wodzie czerwień jest mniej intensywna i nabiera ciepłego odcienia, w twardszej i nawożonej - jest bardzo nasycona; czasami ni z tego ni z owego wpada w odcień zimnego różu albo nawet pomarańczowej cegły. Czerwona najczęściej jest gałązka oraz młode końcówki, które starzejąc się robią się zielone (od musztardowego do seledynowego) i wypuszczają nowe, czerwone pędy. Taka barwna zmiana pokoleń :D

Zdjęcia - 4 odsłony rogatka:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • Krewusie <3 lubi to

allbettas.png

Copyright © 2020 Bojownik.pl

x

Witaj na Bojowniku!

Szanowny gościu,

Witaj na portalu Bojownik.pl. Jak na większości for musisz się zarejestrować aby móc dodawać posty. Proces rejestracji jest szybki, darmowy i wymaga podania jedynie minimalnej ilości informacji. Zostań częścią społeczności Bojownika logując się lub rejestrując już teraz. Możesz to zrobić trzema kliknięciami korzystając ze swojego konta na Facebook'u Dołączona grafika, TwitterzeDołączona grafika lub Konta GoogleDołączona grafika.

Dołączona grafika - Rozpoczynaj nowe tematy i odpowiadaj w istniejących
- Śledź wybrane tematy i otrzymuj wiadomości o nowych postach
- Stwórz swój profil i dodawaj znajomych
- Komunikuj się z innymi użytkownikami

- Załóż swój własny blog
- Dodawaj swoje zdjęcia i albumy do galerii
- Koniec z wyświetlaniem tego komunikatu:)
- i wiele innych....
Dołączona grafika Dołączona grafika

rejestracja zamknij