Skocz do zawartości

Zdjęcie
- - - - -

Filtr - Pacific

Temat długo nieaktywny!

Uwaga! Guest, masz zamiar odpowiedzieć w temacie, który nie jest aktywny od co najmniej 600 dni i może już być nieaktualny, a nowe posty w nim uznane już za niepotrzebne.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 maleńka

maleńka

"Ratunku jestem rybką!"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 162 postów

Napisano 24 lipiec 2007 - 18:59

Okazyjnie "nabylam" nowe akwa 98l i planuje "przeprowadzic" rybcie w ten lub nastepny weekend. W zbiorniku jest wbudowany duzy filtr wewnetrzny z 3 komorami (bez koszyczkow) i malym silniczkiem (zob. rys.) Wbudowany czyli przyklejonydo bocznej szyby, otwatry u gorze.
Załączony plik  filtr1.JPG   16,5 KB   38 Ilość pobrań
Moje pytanka to:
Czy filtr z wydolnoscia ok 400l/h da rade takiemu litrazowi?
Do filtra doloczony jest wklad gabkowy zadki oraz gesty.
Z racji tego ze ma 3 komory mysle o zastosowaniu rowniez innych wkladow. Ceramike widzialam tylko w postaci rureczek - czy sa rozne rodzaje ceramiki czy wszystko to samo i tak samo dziala?
Z powodu wysokiego ph wody mysle o stosowaniu torfu. Pytanie tylko gdzie to wszystko umiescic w tego rodzaju budowy filtra?? Dolaczone wklady gabkowe wyciete sa na rozmiar srodkowej komory. Czy w takim razie pierwsza musi byc bez wkladu??

Użytkownik maleńka edytował ten post 26 lipiec 2007 - 17:25

#2 maleńka

maleńka

"Ratunku jestem rybką!"

• Autor tematu
  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 162 postów

Napisano 25 lipiec 2007 - 16:23

dzieki za pomoc

#3 BlackFeather

BlackFeather

Uzależniony od Bojownik.pl

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1593 postów
  • Miejscowość:okolice Warszawy

Napisano 25 lipiec 2007 - 21:32

Czy filtr z wydolnoscia ok 400l/h da rade takiemu litrazowi?

Jak na mnie trochę przy mało, ale jeżeli będziesz hodować ryby, które mało brudzą powinno być na styk.

Ceramike widzialam tylko w postaci rureczek - czy sa rozne rodzaje ceramiki czy wszystko to samo i tak samo dziala?

Można spotkać ceramikę gładką (jak dla mnie strata pieniędzy) i porowatą. Oprócz tego, różnią się jeszcze firmą i wykonaniem, ale działają na tej samej zasadzie - są miejscem życia bakterii nitryfikacyjnych. Jeżeli zastanawiasz się nad wkładem do filtracji biologicznej pomyśl jeszcze o wypalanej glinie i biobalach.

Czy w takim razie pierwsza musi byc bez wkladu??

Nie za bardzo znam się na tego typu filtrach, ale wydaje mi się, że w pierwszej komorze mogłaby być gąbka.
Zanim zadasz pytanie, przeczytaj FAQ.
Poszukujesz więcej informacji o bojowniku i akwarystyce? Zajrzyj do wątku "Najważniejsze linki dla początkujących i nie tylko".

#4 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Administratorzy
  • 6240 postów
  • Miejscowość:Szczecin

Napisano 25 lipiec 2007 - 22:08

U mnie rysunek się nie otwiera, więc piszę na "czuja":
Gąbki możesz przyciąć sama i umieścić w pierwszej komorze, na pewno powinny być przed ceramiką.
Ceramikę (w środkowej komorze) możesz umieścić w specjalnej siateczce, podobnie jak granulki torfu (w ostatniej komorze).

PS. Nie denerwuj się, jeśli przez jeden dzień nikt nie udziela odpowiedzi na pytanie, być może nikt nie zna odpowiedzi lub także nie widzi rysunku? Pozdrawiam :)

allbettas.png

#5 maleńka

maleńka

"Ratunku jestem rybką!"

• Autor tematu
  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 162 postów

Napisano 26 lipiec 2007 - 17:47

Ok, ok. Przepraszam za nerwy ale poczulam sie troszke zignorowana a weekend juz jutro sie zaczyna i chce jak najszybciej przeniesc rybki i od razu zrobic wszystko jak trzeba co sie wioaze z wczesniejszym planem i zakupami.

Jak na mnie trochę przy mało

Moge umiescic dodatkowy filtr (obecnie filtruje 54L) Razem juz chyba bedzie ok?

pomyśl jeszcze o wypalanej glinie i biobalach.

A mozesz mi krotko wyjasnic czy one tez sa w celu siedliska bakteri? I czy ladowac z kazdego po troche czy wybrac jeden najbardziej odpowiedni??

Ceramikę (w środkowej komorze) możesz umieścić w specjalnej siateczce

Co znaczy specjalna? Szykac jej w akwarystycznym czy moze byc taka typu myjki jaka np. mocowalas wglebke?

I ostatnie co mnie ciekawi: w jakich proporcjach dawac wklady? Czy moge je wszystkie umiescicw srodkowej komorze, skoro ostatnia jest zajeta przez silniczek? W kolejnosci: gabka gruba-> gabka gesta-> ceramika... i co dalej??

Zmienilam typ pliku w 1 poscie aby bez problemu sie otwieral i naprawde bardzo, bardzo dziekuje za pomocne odpowiedzi.

#6 BlackFeather

BlackFeather

• Użytkownicy
  • 1593 postów

Napisano 26 lipiec 2007 - 19:08

1. Dwa filtry już sobie poradzą. Jeden może być mechaniczny a drugi biologiczny, co da jeszcze lepszy efekt oczyszczania.
2. One też do tego służą. Wypalana glina jest bardzo porowata dzięki czemu może na niej żyć więcej przyjaznych bakterii. Biobale nie są może pod tym względem najlepsze, bo mają małą powierzchnię, czyli mało miejsca dla bakterii nitryfikacyjnych, ale za to niektóre firmy produkują otwierane (patrz załącznik, nie wiem jak to nazwać). Do ich środka możesz włożyć np. torf.
3. Do ostatniej komory to tylko torf się nadaje. Reszta wkładów będzie działać najefektywniej w miejscu gdzie jest silny prąd wody czyli w pierwszej i drugiej. Proporcje zależą od ciebie, ale radziłabym dać do filtra o większym przepływie gąbki i torf, a do filtra o mniejszym przepływie 1 gąbkę i ceramike/gline.

Załączone pliki

Poszukujesz więcej informacji o bojowniku i akwarystyce? Zajrzyj do wątku "Najważniejsze linki dla początkujących i nie tylko".

#7 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Administratorzy
  • 6240 postów
  • Miejscowość:Szczecin

Napisano 26 lipiec 2007 - 21:14

O, teraz widzę rysunek.

Nie jestem orłem technicznym ;), więc kompletnie nie rozumiem zasady zasysania wody w tym wypadku, skoro silniczek jest za, a nie przed komorami? Co kieruje przepływem wody przez komory? I w jaki sposób woda przepływać będzie przez torf w trzeciej komorze, skoro idzie przez rurkę? A może źle interpretuję ten rysunek?

Siateczka kupiona w akwarystycznym jest wygodniejsza od siatki-samoróbki, bo zazwyczaj ma sznureczek do zaciągania woreczka, co ułatwia wymianę torfu (nie trzeba jej zszywać za każdym razem). Ale myślę że nie ma żadnych przeciwwskazań co do zastosowania innego materiału, także w przypadku ceramiki.

Jeśli uruchomisz "stary", działający, dojrzały filtr jako dodatkowy filtr w nowym zbiorniku to zdecydowanie ułatwisz życie rybkom, szczególnie tuż po przeprowadzce. Oczywiście przenosisz także wodę ze starego zbiornika? Bo nowy zbiornik nie będzie dojrzały, a więc zupełnie nie gotowy do zarybienia ani w ten, ani w następny weekend.

allbettas.png

#8 BlackFeather

BlackFeather

• Użytkownicy
  • 1593 postów

Napisano 26 lipiec 2007 - 21:55

Silniczek przyciąga wodę z dwóch pierwszych komór i wypycha ją do akwa. Tak mniej więcej to działa. Woda z trzeciej komory także jest przyciągana, ale w mniejszym stopniu.

#9 jusia

jusia

• Użytkownicy
  • 1723 postów
  • Miejscowość:z kwiatu orchidei

Napisano 26 lipiec 2007 - 22:11

Biobale będa jak znalazł, glinka również ale jest jeszcze trzecia możliwość: piasek (oczywiście odpowiednio zabezpieczony)

Ja rownież zastanawiam sie jak wypełnić ta ostatnią komorę, skoro według rysunku rurka ciagnie z dołu.

Im lepsza filtracja tym lepiej dla zbiornika :)

Torf z powodzeniem zastapi KETAPANG. Lepiej w jego miejscu umieścić wkład biologiczny.

Prefiltr zapewni gąbka lub wata, potem możesz dać ceramike/glinke/nitras/zeol co się przyda najbardziej :)

Do ostatniej komory dałabym właśnie porowatą ceramikę lub biobale.
Aniołku Kochany Stróżu mój
Ty zawsze przy mnie stój

#10 maleńka

maleńka

"Ratunku jestem rybką!"

• Autor tematu
  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 162 postów

Napisano 30 lipiec 2007 - 23:04

Dziekuje wam za cenne wskazowki :)

Dla mnie rowniez umieszczenie silniczka jest bardzo dziwne dlatego wlasnie pytam was o zdanie.
Rybek jeszcze nie przeprowadzilam bo trzeba bylo zbudowac specjalnie mocna szafke/stolik.
Co myslicie o podobnym ulozeniu wkladow? Czy musza byc one jednak odseparowane, kazda w swojej komorze?

Z piasku zrezygnuje napewno. Przygladalam sie biobalom. Nie bylo tych otwieranych ale za to te zwykle byly w miare tanie. Domyslam sie ze ich nie trzeba wymieniac tylko raz na jakis dluzszy czas przeplukac. Dobrze mysle?
Glinki nie bylo - podobno e ogrodniczym mozna kupic tanio dobra glinke wypalana :huh:
A torf mial kolosalna cene - 70zl ok 250g :o

Co do kolejnosci ceramiki widze rozbieznosc zdan

#11 Michał_z_B

Michał_z_B

"Ratunku jestem rybką!"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • Miejscowość:B

Napisano 31 lipiec 2007 - 12:15

Dodam coś od siebie. Filtr ten jest podobny do sumpa (z tym że wewnętrzny) wg mnie działa nie na zasadzie przeciągania a naczyń wyrównawczych (było na fizyce dawno, dawno temu). Filtr jest potrzebny tylko po to aby wodę wyprowadzić z ostatniej komory do akwa właściwego (troche po wojskowemu zajeżdża). Podnosi się poziom wody w akwa i automatycznie woda przepływa przez pozostałe komory.

Jeżeli chodzi o wkłady to ja dał bym gąbke i rurki ceramiczne. A siateczke można zrobić na poczekaniu z pończochy. Ale lepszym rozwiązaniem jest zrobienie z siatki z tworzywa sztucznego (można kupić w sklepach ogrodniczych "z metra"). Z tej siatki robi się skrzyneczkę (w kształcie prostopadłościanu) o wymiarach takich jak komora (no troche mniejszych żeby bez problemy się mieściła). Do skrzyneczki wkład (np rurki), skrzyneczkę do komory, filtr start i można już się cieszyć.

Jeszcze jedna rzecz. 400l to średnio jak na to Akwarium ale powierzchnia filtracyjna może być spora więc jeżeli nie będzie przerybienia to moim zdaniem będzie OK.
25 L [####################] 95%

#12 maleńka

maleńka

"Ratunku jestem rybką!"

• Autor tematu
  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 162 postów

Napisano 02 sierpień 2007 - 18:20

Moj stary filtr rowniez jest podobnie zbudowany, z tym ze komory sa jedna w drugiej. Tak samo jednak woda jest pompowana: dol -> góra -> dol -> góra. pierwsza komora tez zawsze byla pusta w drugiej dopasowana gabka, trzecia znow pusta. Zastanawialam sie juz czy pierwsza koniecznie musi byc pusta i doszlam do wniosku ze tak bo inaczej farfocle, liscie i itp. bylyby przyssane ale jednak wystawaly poza filtr gdybym zapchala pierwsze otwory gabka. Ale tematem jest nowy filtr do ktorego mam juz instrukcje obslugi. Jak dla mnie brzi ona conajmniej dziwnie i niezrozumiale.

Mianowicie wg. producenta:
...Jako nadbudowe pompki mozna uzyc filtru biologicznego, ktory sluzy... Filtr biologicznymusi byc umocowany w pozycji poziomej 1 cm pod krawedzia akwariumi zanurzony na poziomie otworu odprowadzajacego.
:huh: Juz sama nie wiem jak to rozumiec? Na wylocie filtra umiescic czy wewnatrz?

A teraz opis rysunku (wg. producenta):
... Wylot powietrza dla rurki. (Na moim rys. wylot wody z filtra)
System napowietrzajacy. (Rurka prowadzaca z silniczka do wylotu filtra)

I skad tam przy dnie powietrze???

I ciekawostka od producenta:
POziom wody ulega obnizeniu w wyniku parowania. Dlatego regularnie nalezy kontrolowac jego stan tak, aby pompa byla nieustannie zanurzona.
:blink: Toz ta pompa prawie na dnie zbiornika jest. Chyba przez rok te 100l by nie wyparowalo :lol:

#13 jusia

jusia

• Użytkownicy
  • 1723 postów

Napisano 02 sierpień 2007 - 20:26

Wszystki wkłady do filtracji biologicznej dostaniesz w dobrym zoologiku, więc po co szukać w ogrodniczym?
Powtarzam torf może zastąpić Ketapang (ok 5 zł za saszetke)
Ty zawsze przy mnie stój

#14 maleńka

maleńka

"Ratunku jestem rybką!"

• Autor tematu
  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 162 postów

Napisano 02 sierpień 2007 - 20:33

Torf tak ale proponowaliscie glinke wypalana zamiast ceramiki w sklepie zoo byla taka za 70zl a to chyba troche przesada. Kupie wszystko i uszyje woreczki z firanki lub siateczki-myjki. Wszystko juz upatrzylam tylko na ceramice ktora byla w sklepie nie pisalo nic poza nazwa angielska - nie wiedzialam ktora jest bardziej porowata bo ciezko dostrzec przez pojemnik. A z glinka to tak jak mowie nie bylo innej - tanszej i sprzedawca mi powiedzial ze on kupuje w ogrodniczym jest tanszy i bardzo dobry. Sie nie znam dlatego pytam. Podobno kto pyta, nie bladzi ;)

#15 jusia

jusia

• Użytkownicy
  • 1723 postów

Napisano 02 sierpień 2007 - 22:17

Glinka z Filtusa kosztuje 15 zeta max, a jej ilośc wystarcza na jedną warstwę filtracyjną do tetry 700 (wiem bo używam). Dziwne, że tak drogo wychodzi u Ciebie :blink:

Ceramika powinna mieć takie specjalne mikropory (ten rodzaj jest najlepszy)

Moim zdanim siateczka myjka ma za duże otworki i glinka może wylatywać, a ceramikę nie wkłada się do woreczków.
Ty zawsze przy mnie stój

#16 maleńka

maleńka

"Ratunku jestem rybką!"

• Autor tematu
  • Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 162 postów

Napisano 03 sierpień 2007 - 16:45

Nie wiem jakiej firmy byla ta glinka i nawet nie chce wiedziec, galy mi wyszly jak uslyszalam cene. Dzis rusze do innych sklepow (jak zdaze) to bede miala rozeznanie.
A to mnie zaciekawilas Jusiu z ta ceramika. Dlaczego nie mozna ladowac jej do woreczkow? Filtr w moim zbiorniku ma waskie glebokie komory. Jak cos wrzuce to raczej juz nie wyciagne bez demolowania polowy akwa a siateczke moglabym latwo czyms zachaczyc i wyjac w razie podmiany wkladu.

#17 jusia

jusia

• Użytkownicy
  • 1723 postów

Napisano 03 sierpień 2007 - 20:08

W takim razie lepiej jak włożysz ceramikę do siateczki. Najlepiej jakby miała duże oczka zapewniając łatwą filtracje.
Ty zawsze przy mnie stój

Temat długo nieaktywny!

Uwaga! Guest, masz zamiar odpowiedzieć w temacie, który nie jest aktywny od co najmniej 600 dni i może już być nieaktualny, a nowe posty w nim uznane już za niepotrzebne.

Copyright © 2014 Bojownik.pl

x

Witaj na Bojowniku!

Szanowny gościu,

Witaj na portalu Bojownik.pl. Jak na większości for musisz się zarejestrować aby móc dodawać posty. Proces rejestracji jest szybki, darmowy i wymaga podania jedynie minimalnej ilości informacji. Zostań częścią społeczności Bojownika logując się lub rejestrując już teraz. Możesz to zrobić trzema kliknięciami korzystając ze swojego konta na Facebook'u Dołączona grafika, TwitterzeDołączona grafika lub Konta GoogleDołączona grafika.

Dołączona grafika - Rozpoczynaj nowe tematy i odpowiadaj w istniejących
- Śledź wybrane tematy i otrzymuj wiadomości o nowych postach
- Stwórz swój profil i dodawaj znajomych
- Komunikuj się z innymi użytkownikami

- Załóż swój własny blog
- Dodawaj swoje zdjęcia i albumy do galerii
- Koniec z wyświetlaniem tego komunikatu:)
- i wiele innych....
Dołączona grafika Dołączona grafika
rejestracja zamknij