Skocz do zawartości

Zdjęcie

Białe nitki w dojrzewającym akwarium

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 slam666

slam666

"Gdzie jest Nemo?"

• Nowicjat
  • 37 postów
  • Miejscowość:Mikołów

Napisano 21 maj 2013 - 18:57

Witam, od zalania akwarium mija 9 dni:

- akwarium profilowane 112l

- filtr wew. Aqua Szut Turbo 750N

- grzałka 200W z termostatem, temp. 24-26C

- podłoże ziemia plus żwir 3-6mm rzeczny

- sporo roślin, plus korzeń

Po zalaniu akwarium, przez pierwszy tydzień wszystko było ok, tzn. woda czysta, troszkę syfu na dnie z racji sadzenia nowych roślin, na korzeniu pojawiła się pleśń, ale już wyczytałem że podobno na razie nie mam się tym martwić i że otoski załatwią sprawę.

Od prawie 3 dni pojawia się głównie na szybie przedniej dużo takich małych białych nitek, długości ok. 2-3mm, kilka większych ok. 5-6mm, ruszają się i pełzną po szybie. Wyczytałem że mogą to być Nicienie, lub Wypławki, choć skłaniam się ku tych pierwszych. Podobno też można to zwalczyć, np. Gupiki to jedzą i inne rybki, i tu mam dylemat.....

Skoro moje akwarium ma dopiero 9 dni, to czy mogę wpuścić tam 5 gupików i zbrojnika ? Nie znam parametrów wody, rośliny raczej rosną normalnie, za wyjątkiem jednej Ludwigii która zgniła, ale już jej niema.

Podłoże nie było jeszcze odmulane, ale też tragedii niema, teraz planuję pierwsze czyszczenie podłoża z podmianą wody 20%, też pierwszy raz.

Jeśli mógłbym wpuścić do akwarium gupiki( może ze dwa na razie??? ) to czy mógłbym też dorzucić otoski, na ten korzeń???

Może zamiast rybek na razie się wstrzymać i puki akwarium jest puste, zwalczyć to jakąś chemią???

Dodam jeszcze że zrobiłem duży błąd chyba, gdyż od początku akwa oświetlenie, filtr i grzałka działały ok. 10-12h, teraz zmniejszyłem to do ok.6h i dopiero niedawno wyczytałem że filtr i grzałka powinny chodzić 24/7, może to jest powód pojawienia się problemów???

Pytanie jeszcze czy w dojrzałym akwarium też filtr i grzałka muszą chodzić 24/7, bo o oświetleniu już wiem co i jak.

Bardzo proszę o pomoc, ew. skierowanie do odpowiedniego wątku, mogę dołączyć zdjęcia jeśli potrzeba.

#2 .:Os:.

.:Os:.

"Ratunku jestem rybką!"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 120 postów
  • Miejscowość:Wieluń

Napisano 21 maj 2013 - 19:06

Chyba wiem o co ci chodzi ale za chiny nie mogę sobie przypomnieć co to xd Przy dojrzewającym baniaku to normalne, zetrzyj to gąbką zamiast bez potrzeby wpuszczać ryby :)

#3 Konrad Demczuk

Konrad Demczuk

Zgredek

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2112 postów
  • Miejscowość:Rzeszów

Napisano 21 maj 2013 - 19:06

Pytanie jeszcze czy w dojrzałym akwarium też filtr i grzałka muszą chodzić 24/7

Tak

Dodanie ryb wszystko Ci teraz zaburzy jeszcze bardziej. Dojrzewanie akwarium zaczyna się liczyć od momentu prawidłowego włączenia filtra (właśnie 24/7). Wcześniejsze włączanie go na jakiś czas dało mniej więcej tyle co przemieszanie wody bo bakterie nitryfikacyjne nie funkcjonowały na nim.
Sposób na wypławki: http://www.bojownik....c=4481&p=41718  :415:

sygnatura+na+Bojjownik.jpg

#4 Inc0gni0

Inc0gni0

"Szczęki"

• Weryfikowani
  • PipPipPipPipPipPip
  • 492 postów

Napisano 21 maj 2013 - 20:35

z opisu twojego masz wypławki ryby ci nie zlikwiduja problemu wypławków całkowicie ,puki nie masz zadnych zwierzat spróbuj je załatwic  capisolem zooleka ale dawka musi byc bardzo wysoka najlepiej 20x lub wiecej ( to co podaje producent 4 krople na litr to wypławki rozbawiło jedynie ,sprawdziłem osobiscie 12x z obsada krewetek i to było za mało choc wieksza czesc wypławków padła cos jednak przezyło, krewetki w 100% nawet młodziutkie przezyły sakury +crystale inna opcja to napełnic zbiornik woda sodowa w minimum 75% na 6-8h i szczelnie przykryc na ten czas obie metody wymagaja powtórzenia po tygodniu jesli zauwazysz ze dalej sie pojawiaja wypławki). biała plesn to raczej sluzowce samo minie jak baniak dojrzeje walka z tym jest bezcelowa w najgorszym wypadku krewetki lub otoski ci to zjedza

Użytkownik Inc0gni0 edytował ten post 21 maj 2013 - 20:47

#5 er000

er000

"Ratunku jestem rybką!"

• Nowicjat
  • 189 postów
  • Miejscowość:Skarżysko-kam, Suchedniów, Starachowice lub Kraków

Napisano 21 maj 2013 - 21:03

wypławki to trudny przeciwnik ^^

kolega wyzej cos o tym wie xD

tak jak ci radzi puki nie masz obsady pozbadz sie ich i miej spokoj!

capiforte obecnie sie ten srodek nazywa koszt ok 6zł

+temperatura 40oC na jakies pol godzinki po zastosowaniu albo soda sodowa - podobno wybija wszystko

#6 slavcio89

slavcio89

"Ratunku jestem rybką!"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 198 postów
  • Miejscowość:Kraśnik

Napisano 22 maj 2013 - 07:03

Nie przejmuj się to raczej na pewno nie wypławki tylko nicienie. Wypławek jest zdecydowanie grubszy od nicienia, natomiast nicień jest cieniutki. Bądź cierpliwy i nie zawracaj sobie głowy. Rybki wpuść jak przyjdzie na to czas i akwarium będzie dojrzałe.

#7 slam666

slam666

"Gdzie jest Nemo?"

• Autor tematu
  • Nowicjat
  • 37 postów

Napisano 22 maj 2013 - 07:52

Również myślę że to nicienie, mogę poczekać jeszcze z rybkami, pierwsze kilka sztuk chcę wpuścić w sobotę, czyli po dwóch tygodniach od zalania. Muszę te testy wody zrobić bo chcę wiedzieć na czym stoję, przed zarybianiem akwa.

Narazie z dnia na dzień tych nicieni robiło się coraz więcej, żeby mi tylko akwarium nie obrosło całe tym dziadostwem. Filtr i grzałke uruchomiłem na 24/7, oświetlenie ok, 6-7h. Może ta zmiana jakoś wpłynie na te nicienie?

Pierwsze testy wody zrobię przed podmianą i odmulaniem, później drugi raz tak dwa dni po podmianie.

Chyba że lepiej poprostu zebrać to gąbką czy czymś i czekać dalej? Wtedy ryb bym nie wpuszczał i zyskał kilka dni zanim znów by akwarium tym obrosło.

Użytkownik slam666 edytował ten post 22 maj 2013 - 08:24

#8 g_o_n

g_o_n

"Rybki z ferajny"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 317 postów
  • Miejscowość:Biłgoraj

Napisano 22 maj 2013 - 10:07

Woda, która została użyta do zalania akwarium była woda świeża kranowa/mineralna/RO, woda z innego dojrzałego akwarium czy jakaś mieszanka ?

Filtr masz nowy czy też z innego dojrzałego akwarium? Filtr i grzałka - 24/7 żadnych wyjątków bo będą problemy.

Oświetlenie na początek jest ok powoli możesz zwiększać o 1godzinę tygodniowo a powinno obejść się bez problemów.

Ja nie robił bym żadnych podmian i odmulania zanim akwarium będzie dojrzałe, wprowadzisz nową wodę i proces dojrzewania wydłuży się.

Nie wpuszczaj rybek po 2 tygodniach od zalania świeżą wodą bo może skończyć się tragicznie! Niestety znam kilka takich przypadków :(

#9 slavcio89

slavcio89

"Ratunku jestem rybką!"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 198 postów
  • Miejscowość:Kraśnik

Napisano 22 maj 2013 - 10:38

Pewnie, że zbieraj to gąbką ;) a im później wpuścisz ryby tym lepiej, także wstrzymaj się ile możesz. Konrad napisał Ci żebyś liczył początek dojrzewania od uruchomienia filtra na stałe to bardzo istotne. Kup sobie jakiegoś ślimaka jeśli chcesz.

Po za tym wrzuć jakieś fotki :)

Użytkownik slavcio89 edytował ten post 22 maj 2013 - 10:40

#10 slam666

slam666

"Gdzie jest Nemo?"

• Autor tematu
  • Nowicjat
  • 37 postów

Napisano 22 maj 2013 - 15:21

Dzięki za odpowiedź. Akwarium było zalane wodą kranową, odstaną jeden dzień, plus trochę wody ze studni. Filtr jest nowy sklepowy. Może faktycznie wstrzymam się z odmulaniem i podmianą. Kurde, wychodzi na to że dojrzewanie muszę liczyć od przedwczoraj, bo dopiero wtedy uruchomiłem filtr i grzałkę całodobowo ;/

Chyba faktycznie te przerwy w filtrowaniu szkodziły wodzie, bo od wczoraj dziwnie zmalała ilość tych nitek, chyba że opadły na dno, bo na przedniej szybie prawie nic niema.

Za to zauważyłem rozkwit takich małych brązowych kropek, chyba okrzemek. Plan mam teraz taki:

- filtracja i grzałka 24/7 ( jak Pan Bóg przykazał )

- zostawiam akwa w spokoju na kolejne dwa tygodnie, chyba że będzie wyjątkowo źle to coś pomyślę :)

- skłaniam się ku radzie, by nie odmulać i nie dolewać wody teraz

- obserwacja roślin...

- przed wpuszczeniem rybek, zrobię testy wody.

Macie jeszcze jakieś pomysły, rady, co dalej?

Czy jeśli akwa bardziej zarośnie mi glonami, to rybki dadzą sobie z tym radę później?

Tak prezentuje się akwarium teraz, tylko korzeń pokryty tą pleśnią, ale jest jej jakoś dziwnie mniej niż wcześniej, to pewnie też przez lepszą filtrację teraz :)

Załączony plik  Zdjęcie0472.jpg   40,91 KB   25 Ilość pobrań

Użytkownik slam666 edytował ten post 22 maj 2013 - 15:26

#11 Inc0gni0

Inc0gni0

"Szczęki"

• Weryfikowani
  • PipPipPipPipPipPip
  • 492 postów

Napisano 22 maj 2013 - 19:12

jesli masz :

a)nicienie to pływaja dosc szybko falujac ciałem jak wąż?

b) jesli masz wypławki to pełzaja na wprost jak ..slimak powoli po szybach

i jesli myslisz ze wypławki nie moga byc cieniutkie to wiec ze w polsce zyje okolo 250 gatunków wypławka a twoj z opisu wyglada jak moje skurczybyki :P

#12 g_o_n

g_o_n

"Rybki z ferajny"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 317 postów

Napisano 22 maj 2013 - 19:14

Woda ze studni, którą  uzupełniałeś była przegotowana/odstana czy surowa - tak jak idzie?

Możesz opisać te "małe brązowe kropki", na czym one występują, na roślinach szybach, czy można je usunąć mechanicznie np. palcem?

Podłoże masz czysty żwirek czy coś pod żwirkiem jeszcze umieściłeś?

Jeżeli chodzi o wpuszczanie rybek ja bym poczekał spokojnie 4 tygodnie, wiem że długo ale będziesz miał "spokojną głowę" że wszystko jest ok i nie skrzywdzisz żadnego swojego nowego lokatora za którego bierzesz odpowiedzialność. Wiem jak to jest czekać, tez niedawno zakładałem akwarium i nie można się doczekać kiedy ... ale teraz nie żałuję że czekałem 4 tygodnie, bo np. mój znajomy zaufał "Panu z zoologa" i wpuścił po 2 tygodniach pełną obsadę niestety skończyło się tragicznie dla wszystkich rybek :(

Tak więc życzę cierpliwości, w przypadku wątpliwości pytaj na forum ktoś na prewno odpowie. Czasami lepiej poczekać niż na szybcika skrzywdzić bezbronne stworzonka.

Ps. Jeżeli możesz wrzuć większe zdjęcie bo na tym niewiele widać.

#13 slam666

slam666

"Gdzie jest Nemo?"

• Autor tematu
  • Nowicjat
  • 37 postów

Napisano 22 maj 2013 - 19:29

Te białe nitki, to raczej są na przedniej szybie, małe ok 2-3mm, są raczej nieruchome, natomiast większe ok. 5-6mm poruszają się jak gąsienica po szybie. Tylko tak jak pisałem wcześniej, jakoś tak dziś spora część zniknęła, nie wiem czemu.

Te brązowe plamki wyglądają jak punkciki rdzy ok.2mm. też na przedniej szybie, na razie niema ich zbyt wiele. Są tylko na szybie i można je usunąć palcem, mam zamiar jutro całą szybę przejechać gąbką i pozbierać co się da, tak profilaktycznie bym robił gdy się pokażą znowu, i tak aż do końca dojrzewania, potem może rybki się tym zajmą.

Woda ze studni była dolana bezpośrednio, może stamtąd te wszystkie żywiątka się wzięły?

Podłoże to ziemia ogrodowa, bez nawozów, plus żwirek rzeczny 3-5mm.

Zdjęcie spróbuję jutro dać, takie z zoomem, tylko aparat skołuję :)

#14 pietrzj

pietrzj

"Ratunku jestem rybką!"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 149 postów
  • Miejscowość:Ząbki

Napisano 22 maj 2013 - 19:35

tylko korzeń pokryty tą pleśnią, ale jest jej jakoś dziwnie mniej niż wcześniej, to pewnie też przez lepszą filtrację teraz

To śluzowce - nic groźnego, samo przejdzie za jakiś czas.

#15 slam666

slam666

"Gdzie jest Nemo?"

• Autor tematu
  • Nowicjat
  • 37 postów

Napisano 22 maj 2013 - 19:37

No właśnie jakby przechodzi :) Myślę że to też przez odpowiednią stałą temperaturę i filtrację tak jak być powinno od początku :)

Może niema co panikować :)

#16 g_o_n

g_o_n

"Rybki z ferajny"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 317 postów

Napisano 22 maj 2013 - 20:12

Chyba właśnie z tą wodą przyniosłeś sobie troszkę żyjątek do akwarium.  Sprawdź czy przypadkiem nie widać ci gdzieś ziemi spod żwirku, może się się troszkę uniosło podczas sadzenia roślinek.

#17 slam666

slam666

"Gdzie jest Nemo?"

• Autor tematu
  • Nowicjat
  • 37 postów

Napisano 22 maj 2013 - 20:54

Właśnie tak było, po przesadzaniu roślinek trochę ale nie dużo ziemi wyleciało mi spod żwirku, dlatego chciałem to odmulić, wyczyścić trochę.

Ogólnie ziemi nigdzie nie widać, słońce też nie dochodzi do akwarium.

#18 Inc0gni0

Inc0gni0

"Szczęki"

• Weryfikowani
  • PipPipPipPipPipPip
  • 492 postów

Napisano 22 maj 2013 - 21:17

wiec masz wypławki jesli masz zamiar wpuscic do akwarium rybki miesozerne to ich widywac nie bedziesz zbyt czesto ani zbyt wiele bo ryby beda utrzymywac ich populacje w ryzach niemniej same z siebie ci nie znikły one sa ukryły sie w podłozu pod roslinami itp zapal swiatło kilka godzin po zgaszeniu oswietlenia a zobaczysz ile ich masz na szybach zwłaszcza. i jesli nie zamierzasz rozmnazac w tym baniaku ryb (wypławki to pogromcy ikry i młodych krewetek ) nie beda ci przeszkadzac

Użytkownik Inc0gni0 edytował ten post 22 maj 2013 - 21:18

#19 Grzegosz

Grzegosz

"Gdzie jest Nemo?"

• Nowicjat
  • 24 postów

Napisano 02 czerwiec 2013 - 21:02

Slam, 112 litrów to nie staw, na szczęście :)

Nie wiem czy inni tu na forum też tak robią, ale przy zakładaniu nowego baniaka zawsze całą wodę, koniecznie zimną, przepuszczałem przez zwykły filtr do uzdatniania wody, tzn zwykłą "britę" ... jak jesteś niecierpliwy to można rozmontować "czajniczek" i sam wkład zainstalować np. na wiadrze ... niestety to czasochłonne jest strasznie, bo ja wiem, te 112 litrów to powiedzmy że około 5-7 papierosów wypalisz w tym czasie :D ale z moich doświadczeń się opłacało...

Potem tak przefiltrowaną wodę wlewałem do akwarium, tzn. pompowałem ją przez sterylizator UV-C ... i wtedy byłem pewien, że zadnego paździerza nie przywlokę ... na koniec dosypywałem soli akwarystycznej...

To oczywiście jesli o sam start baniaka chodzi ... minusem jest to, że woda jest "jałowa", plusem, że od samego poczatku jest krystalicznie czysta.

Co do startu filtra, są takie preparaty do wody które przyspieszają sprawę ... to w każdym akwarystycznym dostaniesz.

ps: nie sugeruj się zbytnio tym wpisem, bo to jest moja metoda, wiele osób napisze pewnie że kiepska ... zwykle nie miałem roślin, więc to też mocno mi ułatwiało sprawę ... ale lanie "surowej" wody ze studni to był w twoim przypadku raczej kiepski pomysł moim zdaniem ...

#20 strzyga

strzyga

"Potwór z głębin"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1026 postów
  • Miejscowość:Lublin

Napisano 02 czerwiec 2013 - 21:14

Z solą ostrożnie, bo jeśli ktoś na przykład wpuści potem do akwa otoski albo zbrojnika, to można je w ten sposób wykończyć, nie każde ryby tolerują sól. Kiedyś w nieświadomości zrobiłam ten błąd, otoski przeżyły, ale w kiepskim stanie.

Brita na forum jest odradzana, chyba ze względu na jony srebra? Nie pamiętam dokładnie, nie stosowałam. Grzegosz, Ty zdaje się pielęgnice hodowałeś, dużo pewnie zależy od tego, pod jakie ryby przygotowuje się zbiornik.

Najprościej byłoby wodę zwyczajnie przegotować.

Copyright © 2014 Bojownik.pl

x

Witaj na Bojowniku!

Szanowny gościu,

Witaj na portalu Bojownik.pl. Jak na większości for musisz się zarejestrować aby móc dodawać posty. Proces rejestracji jest szybki, darmowy i wymaga podania jedynie minimalnej ilości informacji. Zostań częścią społeczności Bojownika logując się lub rejestrując już teraz. Możesz to zrobić trzema kliknięciami korzystając ze swojego konta na Facebook'u Dołączona grafika, TwitterzeDołączona grafika lub Konta GoogleDołączona grafika.

Dołączona grafika - Rozpoczynaj nowe tematy i odpowiadaj w istniejących
- Śledź wybrane tematy i otrzymuj wiadomości o nowych postach
- Stwórz swój profil i dodawaj znajomych
- Komunikuj się z innymi użytkownikami

- Załóż swój własny blog
- Dodawaj swoje zdjęcia i albumy do galerii
- Koniec z wyświetlaniem tego komunikatu:)
- i wiele innych....
Dołączona grafika Dołączona grafika
rejestracja zamknij