Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * * 10 głosy

Krewetka Crystal Red

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
664 odpowiedzi w tym temacie

#1 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Administratorzy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6242 postów
  • Miejscowość:Szczecin

Napisano 12 czerwiec 2007 - 21:15

Krewetka Crystal Red (Caridina sp. "Crystal Red"), jedna z najpiękniejszych krewetek karłowatych, została wyselekcjonowana spośród osobników odmiany dzikiej Caridina sp. "Biene" (Hong Kong, Chiny) przez japońskiego hodowcę Hisagasu Suzuki w 1996. Kolory: czerwony i biały. Samice są większe i pełniejsze od samców, osiągają wielkość ok. 2,5 cm, podczas kiedy samce dorastają zwykle do 2 cm (w Internecie spotyka się także wielkości od 2,5 w przypadku samca do nawet 3,5 cm w przypadku samicy). Krewetki te żyją ok. 1-2 lata.

CHARAKTERYSTYKA: odcienie czerwieni mogą znacznie różnić się między sobą, od czerwonego z domieszką pomarańczowego aż do głębokiej wiśni. Obszary białe mogą być mocno wysycone kolorem, zdarzają się także bardziej lub mniej przezroczyste. Niektóre odmiany Crystal Red są niemal całe czerwone, z przeplatającymi się gdzieniegdzie białymi niteczkami, inne charakteryzują się czerwono-białymi pasami o różnej szerokości, z kolei wyselekcjonowane krewetki CRS mogą być nawet zupełnie białe. Czerwień można wzmocnić podając karmę bogatą w karotenoidy, biel natomiast wzmacniają specjalistyczne minerały, na przykład Mineral rocks i inne, oraz karma dla krewetek CRS, na przykład Shirakura shrimp food i inne.

Najbardziej „rasowe” krewetki (np. „Red Bee”, klasa SS i wyżej) mają dużą domieszkę koloru białego i osiągają na niemieckich giełdach zawrotne ceny kilkuset Euro (w Polsce najpopularniejsze odmiany krewetki Crystal Red można kupić za 10-35 zł, te z większą domieszką bieli kosztują 40-100 zł i więcej).
Na internetowych stronach niemieckich pojawia się prawdziwy misz-masz nazw opisujących Crystal Red w zależności od ubarwienia i wzoru, np. Red Zebra, Red/White, Maro Ten, Tiger, Halbmond, Hinomaru (pojedyncze i podwójne), a nawet – w wolnym tłumaczeniu - „znak drogi jednokierunkowej” (chodzi o krewetkę z czerwoną plamką na plecach, która do złudzenia przypomina zakaz wjazdu). Mowa jest także o klasach, A, B, C, SS, SSS (gdzie SS i SSS to klasa najdroższa i najbardziej poszukiwana), oraz o szczególnej klasyfikacji: od K0 do K12, w której krewetka K0 jest najbardziej czerwona, natomiast K12 ma większość ciała pokryte białym kolorem (i jest najbardziej "cenna").

Krewetka Crystal Red ma zdolność maskowania się i ukrywania koloru, zarówno czerwonego, jak i białego, niezależnie od siebie, np. podczas transportu w woreczku z wodą traci kolor i staje się przezroczysta; może także ujawniać tylko jeden z kolorów. W chwilach stresu – podobnie jak Fire red – może blednąć i tracić wybarwienie, które wraca po godzinie lub dwóch, a czasami nawet po kilku dniach (zależnie od parametrów wody i warunków panujących w akwa, m. in. od koloru podłoża – tu preferowany jest ciemny kolor).

WARUNKI w zbiorniku: Temp. optymalna to ok. 22-24 stopnie (tolerancja 18-27), woda miękka i lekko kwaśna (do 8 GH), pH 6 – 7, chociaż hodowla klasycznej Crystal Red może udać się także w twardszej wodzie (pH do 8, KH do 12, GH nawet do 16). Oczywiście wyższe klasy, a szczególnie odmiana Red Bee, wymagają zdecydowanie bardziej wyśrubowanych parametrów wody.
Crystal Red jest bardzo wrażliwa na złe warunki wodne, szczególnie na związki azotu i miedzi oraz zbyt wysoką temperaturę. Do podmian nigdy nie należy używać ciepłej wody z kranu (ze względu na zawartość miedzi); do pojemników przeznaczonych do "odstania" wody zawsze lejemy wodę zimną, to bardzo ważne. Należy też uważać na skład nawozów roślinnych, a nowe rośliny przed wsadzeniem do zbiornika najlepiej poddać kwarantannie.
Jak większość krewetek karłowatych lubi ciemne podłoże o drobnej granulacji (piasek i żwirek), korzenie oraz drobnolistne rośliny. Szczególnie polecane są wszystkie rodzaje mchów, tak zwane "pellie", rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum) oraz moczarka - ze względu na szybki rozrost oraz zapewnienie krewetkom schronienia i „stołówki”.
Małą grupę Crystal Red możemy hodować w 20/30 litrach, chociaż planując hodowlę lepiej mieć do dyspozycji większy litraż – zalecana wielkość zbiornika to 54 litry na 10 - 20 krewetek (na starcie). Crystal Red to krewetki bardzo towarzyskie i pokojowe, nie zagrażają pozostałym mieszkańcom akwa. Nie należy trzymać ich razem ze zbyt dużymi lub szybko pływającymi rybami, nie polecane jest łączenie Crystalek ze skalarami, paletkami i rybami żyworodnymi (część hodowców jest zdania, że nie należy ich łączyć z żadnymi rybami).
Dobra rada: jeśli chcesz cieszyć się widokiem swoich krewetek, nie kupuj kilku sztuk, ale większą ilość :)

POKARM: krewetki te chętnie zjadają glony, pokarmy zawierające spirulinę i karotenoidy (Shrimps Sticks, Shirakura shrimp food, Hikari dla skorupiaków i inne) a nawet mrożonego cyklopa i artemię. Z pokarmów naturalnych szczególnie poleca się szpinak, pokrzywę, skrzyp, botwinę, liście migdałecznika, buku, dębu (liście dębu i buku - zebrane w rejonach czystych ekologicznie powinny być przedtem dobrze wysuszone), a także kapustę pekińską, ogórka i cukinię. Ważne jest urozmaicanie diety.

ROZMNAŻANIE: (przeobrażenie niezupełne): samica nosi zapłodnione jaja ok. 3 - 4 tygodni (w zależności od temp.). Jaja są na początku ciemne (brązowe lub zielone), potem stają się przezroczyste, a od około 2-3 tygodnia - przy odrobinie szczęścia - można już dostrzec nienarodzone krewetki w jajeczkach. Wyklute krewetki nie przekraczają 1,5 milimetra, są w pełni samodzielne, wykształcone i wybarwione jak dorosłe osobniki. Z jednego miotu otrzymuje się od kilku do nawet 30/40 sztuk młodych, które dojrzałość płciową osiągają w wieku 2 - 4 miesięcy (zależnie od temperatury). W przypadku nieodpowiednich warunków wodnych (twarda lub zasadowa woda, zbyt wysoka temperatura) krewetki te nie przystępują do rozrodu. Więcej na temacie "Rozmnażanie krewetek" LINK

PROCES LINIENIA: post 3 (klik klik)
SIODEŁKO, MOMENT ZAPŁODNIENIA: post 40 (klik klik)
PIERWSZE 5 MINUT Z ŻYCIA MALUCHA: post 41 (klik klik)

Ciekawostka: krewetki te są szczególnie ożywione po cotygodniowej podmianie wody (ok. 30%) na zimną wodę; kilkustopniowa różnica temperatury stymuluje je do szalonego pływania w celu szukania partnera Dołączona grafika Niestety, jeśli mieszkają z bojownikiem, taki zabieg jest wykluczony.

Moja pierwsza Crystal Red, Zozolka, klasa podstawowa, KO:

Dołączona grafika

Krewetka zwana przez niemieckich hodowców Red Bee Shrimp (czerwona pszczoła), klasa K6, stopień S (S-Grade Red Bee):

Dołączona grafika

Bardzo poszukiwana na rynku Krewetka Red Bee sklasyfikowana jako K8, stopień SS (SS-Grade Red Bee):

Dołączona grafika

allbettas.png

#2 Arivle

Arivle

"Rybki z ferajny"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 225 postów

Napisano 12 czerwiec 2007 - 21:24

Jakie śliczne! Ale czy może mi ktoś wreszcie powiedzieć co to za krewetka:
cala jest czerwona (bez żadnych pregów, NIC) a na środku grzbietu ma żółta pręgę!
jaki to rodzaj?
Matka podała mi jakaś stronę z krewetkami, ale tam jej niema...

Użytkownik Magdallenah edytował ten post 02 luty 2009 - 10:37
Błędy ortograficzne

#3 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Autor tematu
  • Administratorzy
  • 6242 postów

Napisano 12 czerwiec 2007 - 21:51

Arivle, strona http://akwaria.pl jest naprawdę wiarygodna, więc jeśli w opisach poszczególnych krewetek nie znalazłaś odpowiedniego zdjęcia, to nie wiem, kto doradzi Ci coś ponad to. Popularne Krewetki czerwone (i słodkowodne), które ja znam, to Crystal Red i http://www.bojownik....ok/external.png) center right no-repeat; padding-right: 13px; border-bottom: 1px dotted #3366BB; color: #3366BB; cursor:pointer; text-decoration:none;" class="wiki">Fire Red - o tej ostatniej także mamy wątek na forum.

PROCES LINIENIA

Gdy przychodzi czas linienia, Krewetka wygląda na chorą: jest leniwa, ociężała, szuka schronienia, najczęściej na korzeniu lub roślinie blisko powierzchni wody; prawdopodobnie chce mieć wtedy „święty spokój”. Potem staje się blada i lekko mleczna, nieprzejrzysta, a na zbliżające się do niej pozostałe Krewetki lub Ryby jest extremalnie wyczulona - natychmiast szuka sobie nowego, zacisznego miejsca. Często siedzi wiele godzin całkowicie bez ruchu. Jest to czas potrzebny na przygotowanie się organizmu do linienia, który jest dla Krewetki wielkim wysiłkiem. Potem zdarzenia następują szybko po sobie: Krewetka pręży się i wygina wielokrotnie (co wygląda tak, jakby miała bóle brzucha), pancerzyk pęka z tyłu głowy i Krewetka gwałtownie z niego wyskakuje. Jej ciało nasiąka wodą, Krewetka kilka razy przeciąga się, rozprostowuje wachlarz ogonowy i znowu wraca do dawnej formy. Wylinka może zostać zjedzona, ponieważ zawiera cenne składniki odżywcze, jeśli jednak na drugi dzień nadal zalega w zbiorniku, najlepiej ją wyłowić.

VIDEO z wylinki (znalezione w Internecie): klik klik
FOTO: wylinka na dużym zbliżeniu:

Dołączona grafika

allbettas.png

#4 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Autor tematu
  • Administratorzy
  • 6242 postów

Napisano 03 sierpień 2007 - 00:15

Ponieważ w moich zbiornikach zamieszkało 22 nowiutkich Crystalek, postanowiłam odświeżyć wątek i dokleić kilka zdjęć do pierwszego postu. Część informacji oraz nazewnictwo, które stosuję do klasyfikowania krewetek, pochodzi ze strony: www.crystalred.de

Miałam okazję wymienić maile z jednym z autorów tej strony oraz książki "Garnelenfibel", który zaklasyfikował moje krewetki jako K0, K4, K6 oraz K8. Dowiedziałam się mnóstwo ciekawych i nowych rzeczy, także od niemieckich hodowców krewetek; jedną z nich jest przepis na krewetkowe żarełko, zwane także "podeszwą od buta" Dołączona grafika Dostałam duży kawałek w prezencie i widzę, że krewetki to bardzo lubią.

Przepis do samodzielnego wykonania:

Składniki:
* mała puszka groszku (może być także groszek mrożony lub zmielony groszek suszony)
* mrożone lub suszone kiełże słodkowodne (Gammarus, pokarm dla żółwi oraz dużych ryb akwariowych)
* spirulina (dużo; 1/3 całości składników)
* cyklop-ezze

Przygotowanie:
Groszek przecisnąć przez dosyć drobne sitko; suche kiełże zmielić w mixerze (takim jak do kawy), aż do uzyskania proszku. Papkę z groszku wymieszać ze sproszkowaną spiruliną i cyklopem, na koniec dodać proszek z kiełży. Wymieszane składniki powinny utworzyć bardzo twardą, zieloną papkę, którą można formować na dwa sposoby: albo za pomocą strzykawki (jeśli chcemy uzyskać pałeczki), albo rozwałkować na papierze do pieczenia ciasta (jeśli chcemy mieć podeszwę Dołączona grafika).
Całość można po prostu wysuszyć na powietrzu, na słońcu lub włożyć do piekarnika (do temperatury ok. 50 stopni).

Dostałam również wysuszone liście dębu oraz migdałecznika, które służą jako pokarm, dekoracja, podłoże oraz środek zmiękczający (i barwiący) wodę.
Kolejna fotka moich ślicznotek:

Dołączona grafika

allbettas.png

#5 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Autor tematu
  • Administratorzy
  • 6242 postów

Napisano 07 sierpień 2007 - 00:25

Znalazłam w Internecie dwie tabele z klasyfikacją Crystal Red (adresy pochodzenia zamieszczone są na tabelkach). Jeśli ktoś ma ochotę, może spróbować sklasyfikować moje Krewetki (zdjęcia w wątku oraz w galeriach) :)

TABELE:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

(Pierwsza tabelka jest całkowicie przerobiona przeze mnie w programie graficznym)

allbettas.png

#6 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Autor tematu
  • Administratorzy
  • 6242 postów

Napisano 24 wrzesień 2007 - 17:22

Ciekawostka: maluszki Crystal Red łatwiej dostrzec w akwa niż na przykład młode Fire'ki, ponieważ są od razu wybarwione tak, jak dorosłe osobniki.
Wgłębka i żwirek w Dużej Perle wydają się być gigantyczne przy takich maleństwach:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Zdjęcia nie są najlepszej jakości, ponieważ krewetki są naprawdę bardzo młode (dzień? dwa?) i bardzo małe (nie mają nawet dwóch milimetrów).
Pozdrawiam :)

allbettas.png

#7 pszczółka

pszczółka

"Potwór z głębin"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1072 postów
  • Miejscowość:Puławy

Napisano 24 wrzesień 2007 - 18:17

Aaaale śliczniusie :wub: zazdroszczę Ci Lady, ale tak życzliwie, oby maluszków było dużo i wszystkie tak piękne i zdrowe. Tylko pamiętaj wrzucać nam fotki, żebyśmy mogli oczy nacieszyć :)

#8 Takeshi08

Takeshi08

"Gdzie jest Nemo?"

• Użytkownicy
  • PipPip
  • 37 postów

Napisano 26 wrzesień 2007 - 14:40

Nom, gratulacjie . Teraz czekac na REd BEe :spidy: te to dopiero łatwo zauwarzysz :detective2:

#9 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Autor tematu
  • Administratorzy
  • 6242 postów

Napisano 29 październik 2007 - 18:48

Uzupełniam wątek o 4 kolejne zdjęcia (i 4 różne krewetki):

Foto 1: maleństwo Red Bee, które ma nieco ponad milimetr, ale ubarwienie prawie dorosłej krewetki:

Dołączona grafika

Kolejne zdjęcia to Krewetki z widocznymi jajeczkami:
Red Bee pełna jajeczek w pierwszym tygodniu "ciąży" (foto nr 2, zdjęcie zrobione pod światło), Red Bee w ostatnich dniach "ciąży", gdzie pozostały jej tylko dwa jajeczka (foto nr 3), oraz regularna krewecia Crystal Red z jajkami (foto nr 4):

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

allbettas.png

#10 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Autor tematu
  • Administratorzy
  • 6242 postów

Napisano 02 listopad 2007 - 15:17

Doklejam dwie fotki świeżo wyklutych Crystalek (tych "normalnych" z Małej Perły). Zrobienie tego zdjęcia wiązało się z nieprawdopodobnymi akrobacjami w moim wykonaniu, ponieważ moje maluchy - nie wiedzieć czemu - unikają frontu zbiornika :blink: Poza tym uparłam się, by trzymać w dłoni miarkę, bo chciałam koniecznie pokazać Wam rzeczywistą wielkość takich kreweciątek. No i mam - zdjęcia oraz kilka guzów i innych kontuzji na dokładkę :D Ale warto było, spójrzcie na ich śliczne oczka:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Kurcze, "oczami" widzę lepiej, więc jestem zła na aparat, ale moja Druga Połowa z kolei widzi je tylko na zdjęciu, nie dostrzega ich w akwa w ogóle, więc może jednak to nie jest wina aparatu, ale ich "małości" ;)

Zdjęcia maleństw Red Bee są w tym wątku: krewetkarium

allbettas.png

#11 4you

4you

"Rybki z ferajny"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 391 postów
  • Miejscowość:Wyrzysk

Napisano 02 listopad 2007 - 19:18

Lady, ty powinnaś być dumna z robienia swoich zdjęc ... np. moim nie uchwyciła byś przenigdy w życiu takich maleństw.
A ja zawsze myślałem ze Crystal red to to samo co Red Bee ... ale się myliłem. Lady ... czy nie myślałaś kiedyś o sprzedaży kilku kreweciątek :D ;) ( mówię powaznie)

Użytkownik Magdallenah edytował ten post 02 luty 2009 - 10:38

#12 Konrad

Konrad

"Rybki z ferajny"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 224 postów
  • Miejscowość:Kraków

Napisano 03 listopad 2007 - 16:19

Piękne kreweciątka. Tylko do pozazdroszczenia :)

#13 yorki

yorki

Uzależniony od Bojownik.pl

• Użytkownicy Premium
  • 3032 postów
  • Miejscowość:Łódzkie

Napisano 03 listopad 2007 - 16:28

ale super maluszki :D slodkie !!!

syg2b.jpg

#14 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Autor tematu
  • Administratorzy
  • 6242 postów

Napisano 03 listopad 2007 - 23:24

Cieszę się, że zdjęcia się podobają :)

A ja zawsze myślałem ze Crystal red to to samo co Red Bee

Red Bee i Crystal Red to dwie odmiany tej samej Krewetki (dlatego opisuję je w jednym wątku), podobnie jak w przypadku nazw używanych zamiennie dla Krewetki http://www.bojownik....ok/external.png) center right no-repeat; padding-right: 13px; border-bottom: 1px dotted #3366BB; color: #3366BB; cursor:pointer; text-decoration:none;" class="wiki">Fire Red - Red Cherry. Oczywiście, gdzieniegdzie można jeszcze spotkać się z informacjami, że Red Bee i Crystal Red to dwie zupełnie różne Krewetki - więcej opisane jest na stronach:www.crystalred.de. Można jednak z całą pewnością pokusić się o stwierdzenie, że w hodowli zachowują się zupełnie inaczej - Red Bee klasy S, SS oraz SSS są w moim przekonaniu krewetkami bardziej wrażliwymi i wymagają lepszych parametrów wody; część hodowców twierdzi także, że Red Bee prowadzą bardziej ukryty tryb życia od klasycznych krewetek Crystal Red.

Zasadnicza różnica to wybarwienie - Red Bee to nazwa przeznaczona dla krewetek specjalnie selekcjonowanych pod kątem wybarwienia, mówiąc kolokwialnie – jest to nazwa używana w przypadku „rasowych” krewetek. W poście nr 5 masz dwie tabele, na których dokładnie pokazane są różnice w ubarwieniu Crystal Red, znajdziesz na nich "typowe" CR oraz "wypasione" Red Bee. W pierwszym poście tego wątku, nad zdjęciami, także opisałam dokładnie poszczególne krewecie. Wysoki udział koloru białego wynika z niezwykle intensywnej selekcji oraz innych sposobów postępowania podczas hodowli krewetek.

Zamieszanie wokół różnych nazw tej Krewetki powstało także w związku z tym, że nazwa "Crystal Red Shrimp" została zastrzeżona przez jednego z hodowców; w związku z tym pozostali hodowcy, nie mogąc swobodnie korzystać z tej nazwy, zaczęli wymyślać swoje własne określenia, miedzy innymi również Red Bee. Najpiękniejsza nazwa według mnie to Hinomaru, czyli "okrąg słońca" (jak na fladze Japonii - czerwone koło symbolizujące wschód słońca).

Krewetka poniżej ma na plecach odciśnięte... usteczka ;)

Dołączona grafika

allbettas.png

#15 4you

4you

"Rybki z ferajny"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 391 postów
  • Miejscowość:Wyrzysk

Napisano 03 listopad 2007 - 23:35

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź ... a czy kiedy red bee (te z większą ilością białego koloru) skrzyzuje się z tą co ma go mniej ... to czy kolory będą identyczne i czy białego pigmentu będzie cały czas tak duzo ??

#16 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Autor tematu
  • Administratorzy
  • 6242 postów

Napisano 03 listopad 2007 - 23:42

To już zadanie dla genetyków ;), ale z tego co wiem, na pewno część potomstwa z takiej krzyżówki będzie "gorszej jakości" (o ile w ogóle można tak powiedzieć). Dlatego właśnie, pomimo początkowych oporów, w moim krewetkarium mieszka tylko 15 tych najlepiej wybarwionych sztuk Red Bee, a tzw. "normalne" krewecie Crystal Red mieszkają w innym zbiorniku. Hodowca, od którego kupiłam moje Niunie, spędza po dwanaście godzin dziennie przy pracy nad selekcją swoich podopiecznych...

allbettas.png

#17 mszt

mszt

Uzależniony od Bojownik.pl

• Użytkownicy
  • 8520 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisano 04 listopad 2007 - 00:01

Z tego co mi wiadomo, kiedy skrzyżują sie ze sobą Krewetki z tzw. grupy serrata (do której należą Crystal Red, Red Bee, Biene, Tiger), u potomstwa dochodzą do głosu gorsze geny, te które podczas selekcjonowania poszczególnych odmian były eliminowane.
Wróg powinien być brzydki.

#18 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Autor tematu
  • Administratorzy
  • 6242 postów

Napisano 04 listopad 2007 - 00:13

Nie, nie zawsze tak jest, ale rzeczywiście, do niektórych krzyżówek w ogóle nie należy dopuszczać w sposób niekontrolowany, bo wychodzą z tego mieszańce, ni to pies, ni wydra (ja na przykład zrezygnowałam z kupna przecudownych Blue Tiger, bo nie mam dla nich osobnego zbiornika).
Natomiast część hodowców krzyżuje z powodzeniem i w sposób ściśle kontrolowany Red Bee z Hummel lub Biene, odświeżając w ten sposób geny oraz zyskując więcej pożądanego, białego koloru. Krewetki wyselekcjonowane z takiego mariażu są bardzo piękne i cenne.

allbettas.png

#19 Michał_P

Michał_P

"Potwór z głębin"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1326 postów

Napisano 04 listopad 2007 - 08:57

Słodkie maluszki i super zdjęcia :)
!Początkujący! - zanim cokolwiek napiszesz, koniecznie przeczytaj --->FAQ<--- oraz nasz --->Regulamin<---.

#20 Janek

Janek

Narybek

• Użytkownicy
  • Pip
  • 14 postów

Napisano 04 listopad 2007 - 20:05

Natomiast część hodowców krzyżuje z powodzeniem i w sposób ściśle kontrolowany Red Bee z Hummel lub Biene, odświeżając w ten sposób geny oraz zyskując więcej pożądanego, białego koloru.

Coś mi tu nie gra. Red Bee to ta sama Krewetka co Crystal Red więc krzyżuje się z tymi samymi krewetkami. A CR się nie krzyżują z hummelami (inna grupa), z bienami owszem, ale z hummelami nie.
A twoje Red Bee są piękne... Ciekawe ile w którymś z rzędu miocie Krewetki będą miały pigmentu białego. Czy będziesz planowała "odświeżać krew", tzn. kupować nowe Krewetki (tego samego gatunku) z innego źródła?

Copyright © 2019 Bojownik.pl

x

Witaj na Bojowniku!

Szanowny gościu,

Witaj na portalu Bojownik.pl. Jak na większości for musisz się zarejestrować aby móc dodawać posty. Proces rejestracji jest szybki, darmowy i wymaga podania jedynie minimalnej ilości informacji. Zostań częścią społeczności Bojownika logując się lub rejestrując już teraz. Możesz to zrobić trzema kliknięciami korzystając ze swojego konta na Facebook'u Dołączona grafika, TwitterzeDołączona grafika lub Konta GoogleDołączona grafika.

Dołączona grafika - Rozpoczynaj nowe tematy i odpowiadaj w istniejących
- Śledź wybrane tematy i otrzymuj wiadomości o nowych postach
- Stwórz swój profil i dodawaj znajomych
- Komunikuj się z innymi użytkownikami

- Załóż swój własny blog
- Dodawaj swoje zdjęcia i albumy do galerii
- Koniec z wyświetlaniem tego komunikatu:)
- i wiele innych....
Dołączona grafika Dołączona grafika

rejestracja zamknij