Skocz do zawartości

Zdjęcie
* * * * * 6 głosy

Moczarka argentyńska (Elodea/Egeria densa)

Temat długo nieaktywny!

Uwaga! Guest, masz zamiar odpowiedzieć w temacie, który nie jest aktywny od co najmniej 600 dni i może już być nieaktualny, a nowe posty w nim uznane już za niepotrzebne.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
79 odpowiedzi w tym temacie

#1 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Administratorzy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6239 postów
  • Miejscowość:Szczecin

Napisano 23 kwiecień 2007 - 19:02

Moczarka argentyńska (Elodea densa, Elodea argentinensis, Egeria densa, Anacharis densa, Philotria densa)

Rodzina: Hydrocharitaceae
Maxymalna wysokość: 80-100 cm
Szerokość: 3-5 cm
Pochodzenie: Argentyna, Paragwaj i Urugwaj
Występowanie: kosmopolityczna
Środowisko naturalne: wody wolno płynące i stojące
Usytuowane w akwarium: z tyłu, z boku
Oświetlenie: dość intensywne
Jakość wody: temperatura: 10-22 (max. do 26 stopni), twardość: 8,5–20; pH: 6,5-8

Moczarka argentyńska jest jedną z najpopularniejszych roślin, szczególnie polecana dla początkujących akwarystów, ponieważ nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, a jej szybki wzrost pomaga uzyskać stabilizację w zbiorniku. Jest sprzymierzeńcem w zapobieganiu i zwalczaniu glonów, ponieważ absorbuje duże ilości związków mineralnych oraz wytwarza substancje hamujące ich rozwój (szczególnie sinic). Tempo wzrostu zależy w dużym stopniu od ilości światła i dostępności związków odżywczych. Przy niekorzystnych warunkach roślina zmienia kolor na jaśniejszy, jej łodygi stają się cienkie i wiotczeją, a następnie roślina ginie. Zapewniając dwutlenek węgla oraz substancje odżywcze pomagamy jej zaaklimatyzować się w niekorzystnych warunkach (np. przy zbyt wysokiej temperaturze lub kwaśniej wodzie).

Moczarka tworzy długie, rozwidlające się łodygi, w każdym okółku są najczęściej po 4 listki (od 3 do 5 listków), o długości ok. 2,5 cm. Może być umieszczona w podłożu (choć nie zawsze ukorzenia się w tradycyjny sposób ), warto wtedy docisnąć ją lub przywiązać do podpory, dobrze rosną też swobodnie pływające pędy. W miejscach rozgałęzienia się łodygi wytwarzane są długiem jasne korzenie (wąsy), które po pewnym czasie dorastają do podłoża i spełniają głównie funkcję przyczepną. Składniki pokarmowe roślina czerpie bezpośrednio z wody.

Kwitnie bardzo rzadko, blisko powierzchni rozwijają się wtedy drobne, białe kwiatki. Rozmnażanie poprzez sadzonki (wegetatywnie).

moczarka4.jpg

moczarka2.jpg

Te zdjęcia pochodzą z mojego małego akwarium, w którym Moczarka rośnie po przeciwnej stronie niż grzałka i ma oświetlenie prawie 0,5 W/l. Od czasu startu Akwarium (ok 20 marca) potroiła swoją objętość (przycinałam ją 3 razy), a niektóre pędy ukorzeniły się w podłożu.
W poprzednim zbiorniku roślinka wyraźnie marniała, rosła tuż przy grzałce i niemalże w cieniu; górne listki wyciągające się w kierunku świetlówki były soczyście zielone, natomiast dół robił się żółty. Zdecydowanie woli chodniejsze rejony.

Mój bojownik uwielbia moczarkę, chociaż sama roślinka preferuje inne niż Betta środowisko.

Jak Moczarka spisuje się w Waszych akwariach?

allbettas.png

#2 jusia

jusia

Uzależniony od Bojownik.pl

• Użytkownicy
  • 1723 postów
  • Miejscowość:z kwiatu orchidei

Napisano 23 kwiecień 2007 - 19:09

Jak zwykle kawał dobrej roboty!!! LIR podziwiam Cię !!! Chyba Cię zatrudnię na sesję zdjęciową do roślinek z mojego akwa ;) , bo ja takich za Chiny nie potrafię zrobić. BRAWO

Moim zdaniem trzeba już stworzyć jakiś dział dotyczący zamieszczonych prze LIR roślinek, co reszta na to?
Aniołku Kochany Stróżu mój
Ty zawsze przy mnie stój

#3 Piotrek-wwa

Piotrek-wwa

"Rybka zwana Wandą"

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 53 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisano 23 kwiecień 2007 - 19:12

Dobry pomysl, jestem za ! :bleh:

#4 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Autor tematu
  • Administratorzy
  • 6239 postów

Napisano 23 kwiecień 2007 - 19:16

Może: "Rośliny w naszych akwariach"? ;) Chociaż w zasadzie nie trzeba tworzyć nowego działu, ten przecież jest odpowiedni.

(PS. Do zrobienia tych zdjęć zdjęłam fototapetę i wyłączyłam światło w mieszkaniu, zostawiając jedynie oświetlenie w akwarium; bardzo przeszkadzała mi Lady, bo pakowała się "w krzaki" i wszędzie fruwały bąbelki powietrza :D)

allbettas.png

#5 Bartman

Bartman

Administrator

• Główni Administratorzy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Miejscowość:Somewhere over the rainbow

Napisano 23 kwiecień 2007 - 22:27

Może ktoś zamieści te informację w BojoWiki wedle standardów tam obowiązujących?

#6 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Autor tematu
  • Administratorzy
  • 6239 postów

Napisano 18 wrzesień 2007 - 13:27

Coś niezbyt chętnie dzielicie się swoimi doświadczeniami z uprawy moczarki na Forum? ;)
Ponieważ dostaję wiele uwag na ten temat prywatnie, odświeżę temat z kwietnia i podzielę się głównymi Waszymi spostrzeżeniami:

Uwaga główna: Moczarka wcale nie jest taka łatwa w uprawie, jak się to powszechnie sądzi, szczególnie w zestawieniu z bojownikiem, czyli w wyższej temperaturze. Powyżej 25 stopni może się po prostu rozpadać w dłoniach, nawet wtedy, kiedy inne rośliny doskonale dają sobie radę. Także na starcie często może pokrywać się glonami, zamiast je zwalczać.
Po drugie: Częsty błąd to sadzenie zbyt krótkiego fragmentu moczarki w podłożu; mały fragment najczęściej obumiera. O wiele łatwiej poradzi sobie dłuższy pęd.
Po trzecie: Zbyt gęste sadzenie moczarki (a tak właśnie wygląda najkorzystniej) pociąga za sobą brak dostępu do światła jej dolnych partii; listki na dole z czasem żółkną i giną, dodatkowo zamulając zbiornik. W takiej sytuacji można ją wyjąć ze żwirku, odciąć dolny fragment (i wyrzucić) a pozostałą, górną część zasadzić ponownie, bez szkody dla rośliny.

Poza zbyt krótkim przycinaniem moczarki nie widzę innych przeciwwskazań w jej cięciu/rozmnażaniu - można to robić śmiało i w dowolnym miejscu na łodyżce.

allbettas.png

#7 Korcik7

Korcik7

Zablokowany

• Zablokowani
  • PipPipPipPipPip
  • 375 postów
  • Miejscowość:Jawor

Napisano 19 wrzesień 2007 - 10:13

Jak zwykle bardzo ładnie. ;)

#8 mszt

mszt

• Użytkownicy
  • 8520 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisano 29 wrzesień 2007 - 20:36

Coś niezbyt chętnie dzielicie się swoimi doświadczeniami z uprawy moczarki na Forum? ;)

A bo jakoś zdjęcia moczarki mi nie wychodzą :P

W kwietniu robiłam remont Akwarium 25l i wtedy posadziłam jedną łodyżkę moczarki, tak ok. 10 cm.
Tutaj możecie zobaczyć, jak to wtedy wyglądało.

Teraz wygląda tak:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Korzystnie wpłynęła na moczarkę wyprowadzka bojownika, skutkująca obniżeniem temperatury do 24 stopni.
Wróg powinien być brzydki.

#9 Aleksandrossa

Aleksandrossa

"Rybki z ferajny"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 314 postów
  • Miejscowość:siedlce

Napisano 29 wrzesień 2007 - 20:53

Ja nie mam moczarki w Akwarium ...Ale chciałam Ci pogratulować tak wspaniałego opisu :* I oczywiście zdjęć :)

#10 Raffy

Raffy

"Szczęki"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 595 postów

Napisano 05 październik 2007 - 10:41

Ja mialem moczarkę, ale wywaliłem ją. W akwa sprawiała wrażenie 'chaosu' ;/
500L "Słoneczna Rafa"
160L "Pandora"
112l "Nadzieja"
240l "Wybrzeże Tanganiki"
30l "Latające Wyspy"

#11 Blacky

Blacky

"Rybka zwana Wandą"

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 51 postów
  • Miejscowość:Radzionków

Napisano 06 październik 2007 - 18:18

Ja mam w akwa Moczarkę i nawet w wysokiej temp. (28 st. C) rozrasta się w błyskawicznym tempie. :D A nowe łodygi są zdrowo zielone. :)

Pozdrawiam!
"Absit dicto invidia - Niechaj słowo wolne będzie od nienawiści."

#12 suchy

suchy

"Rybka zwana Wandą"

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano 17 listopad 2007 - 12:42

Witam,
Tez mam moczarke i rzeczywiscie jest super fajna szczegolnie w nowym awkarium bo szybko rosnie i pomaga w utrzymaniu akwarium...

Ale...

Ostatnio z mojej moczarki prawie z kazdej lodygi po srodku zaczely odrastac pedy...
Takie ala "nitki" idace do dolu...

Co to jest czy mozna to ucinac?

Drugie pytanie co robic jak Moczarka jest za duza?
Czy mozna ja podcinac i jezeli tak to najlepiej w ktorym miejscu???

Użytkownik suchy edytował ten post 17 listopad 2007 - 12:44

Moje Akwa - Królestwo Rybka 45L
1 Bojownik
Reszta w planach:)

#13 yorki

yorki

• Użytkownicy Premium
  • 3032 postów
  • Miejscowość:Łódzkie

Napisano 17 listopad 2007 - 13:13

te nitki to korzenie moczarki . moczarke mozesz skrucic kiedy i jak ci sie podoba. jesli wypuszcza korzenie to ja przycinalbym za nimi ;)

syg2b.jpg

#14 suchy

suchy

"Rybka zwana Wandą"

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano 17 listopad 2007 - 13:16

te nitki to korzenie moczarki . moczarke mozesz skrucic kiedy i jak ci sie podoba. jesli wypuszcza korzenie to ja przycinalbym za nimi ;)

Za nimi tzn lacznie z nimi obciac czy tez je zostawic?
I co gdy na jednej "korzenie" wychodza 5 cm od spodu?

Z gory dzieki za odpowiedz
Moje Akwa - Królestwo Rybka 45L
1 Bojownik
Reszta w planach:)

#15 JARA

JARA

"Potwór z głębin"

• Użytkownicy
  • 1146 postów
  • Miejscowość:Reprezentacja 71

Napisano 28 marzec 2008 - 19:29

Ja nie mam w ogole szczescia do roslin, nieba bym im przychylila, ale nic.. Nie wiem czy ona pada dalej, jak padla po smierci rybki? Niby czubki mlodziutki a reszta lisci robi sie brazowa :/

#16 Adusia

Adusia

"Potwór z głębin"

• Użytkownicy
  • 1307 postów
  • Miejscowość:Kraków

Napisano 28 marzec 2008 - 19:57

U mnie było tak samo, powoli ją wyrzucałam do śmieci, bo nie chciała się regenerować <_<

#17 JARA

JARA

"Potwór z głębin"

• Użytkownicy
  • 1146 postów

Napisano 28 marzec 2008 - 20:11

U mnie było tak samo, powoli ją wyrzucałam do śmieci, bo nie chciała się regenerować <_<

Poczekam do podmiany wody, pucinam czubki posadze, a reszte do kosza. Jesli dalej tak bedzie to albo kupie nowa albo czyms zastapie, chociaz podoba mi sie moczarka.

#18 Adusia

Adusia

"Potwór z głębin"

• Użytkownicy
  • 1307 postów

Napisano 28 marzec 2008 - 20:55

Moczarka jest przeciętnej urody a tak dużo potrzebuje <_<

#19 JARA

JARA

"Potwór z głębin"

• Użytkownicy
  • 1146 postów

Napisano 28 marzec 2008 - 20:57

ak kupilam moczarke to byla piekna, gesta i intensywnie ciemno zielona... dzis po niej strzepy zostaly, a bardzo zaluje :(

#20 Adusia

Adusia

"Potwór z głębin"

• Użytkownicy
  • 1307 postów

Napisano 28 marzec 2008 - 21:07

A jakie masz oświetlenie ?

Temat długo nieaktywny!

Uwaga! Guest, masz zamiar odpowiedzieć w temacie, który nie jest aktywny od co najmniej 600 dni i może już być nieaktualny, a nowe posty w nim uznane już za niepotrzebne.

Copyright © 2014 Bojownik.pl

x

Witaj na Bojowniku!

Szanowny gościu,

Witaj na portalu Bojownik.pl. Jak na większości for musisz się zarejestrować aby móc dodawać posty. Proces rejestracji jest szybki, darmowy i wymaga podania jedynie minimalnej ilości informacji. Zostań częścią społeczności Bojownika logując się lub rejestrując już teraz. Możesz to zrobić trzema kliknięciami korzystając ze swojego konta na Facebook'u Dołączona grafika, TwitterzeDołączona grafika lub Konta GoogleDołączona grafika.

Dołączona grafika - Rozpoczynaj nowe tematy i odpowiadaj w istniejących
- Śledź wybrane tematy i otrzymuj wiadomości o nowych postach
- Stwórz swój profil i dodawaj znajomych
- Komunikuj się z innymi użytkownikami

- Załóż swój własny blog
- Dodawaj swoje zdjęcia i albumy do galerii
- Koniec z wyświetlaniem tego komunikatu:)
- i wiele innych....
Dołączona grafika Dołączona grafika
rejestracja zamknij