Skocz do zawartości

 Zdjęcie

Kiryski - zbiór podstawowych informacji :)

mrożonki robaki pokarm żywy

Temat długo nieaktywny!

Uwaga! Guest, masz zamiar odpowiedzieć w temacie, który nie jest aktywny od co najmniej 600 dni i może już być nieaktualny, a nowe posty w nim uznane już za niepotrzebne.
 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kuba Ky

Kuba Ky

  Uzależniony od Bojownik.pl

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1483 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 22 październik 2010 - 17:35

Jako, że temat kirysków jest często poruszany, a informacje, które można znaleźć w internecie często są błędne napiszę co nieco ze swoich doświadczeń na temat tych rybek :)
Nie tylko na temat kirysków panda, ale także innych gatunków, nie różnią one się zbytnio między sobą poza
kolorystyką i wielkością. Nie pływają jednak razem. Każdy gatunek tworzy swoje własne stado.

~Systematyka
Królestwo : Zwierzęta
Typ : Strunowce
Podtyp : Kręgowce
Gromada : Promieniopłetwe
Rząd : Sumokształtne
Rodzina : Kirysowate
Rodzaj : Corydoras

~Pochodzenie
Generalnie możemy przyjąć, że kirysy pochodzą z mniejszych lub większych cieków wodnych Ameryki Południowej.

~Zachowanie

Kirysy, bezwzględnie są rybami towarzyskimi. Powinno się je trzymać od 5szt w górę. Pływają po akwarium zwartą grupką, jednakże każdy gatunek tworzy oddzielną grupkę. Trzymając w akwarium np. 2 gatunki kirysków obserwujemy 2 grupki, mogące pomieszać się w trakcie karmienia, jednakże po karmieniu każdy kirysek wraca do swoich kompanów. Nie są w żadnym wypadku agresywne. Interesują się sobą nawzajem, nie uprzykrzają się innym mieszkańcom akwarium. Trzeba jednak zwrócić uwagę, czy inni mieszkańcy nie gnębią samych kirysków...
Kirysy z odłowu bywają nieśmiałe, nawet po kilku latach. Nie warto ich stresować na siłę, prace porządkowe i obserwacje należy prowadzić spokojnie, bez gwałtownych ruchów i nadmiernego "mieszania" w akwarium.

~Wymagania wodne
Kirysy pochodzą z cieków o wodzie miękkiej i kwaśnej. W takiej też najlepiej się czują. Należy zwrócić szczególną uwagę na zawartość związków azotu w wodzie, według moich obserwacji kiryski, zwłaszcza młode, są dość wrażliwe na tym punkcie. Jest to ryba zdecydowanie do dojrzałych akwariów. Woda kranowa, zwłaszcza dla kirysów z odłowu nie zawsze jest właściwa. Należy przemyśleć aspekt zakupu tych rybek, jeśli nie mamy możliwości zapewnić im prawidłowych warunków życia to warto je męczyć w twardej kranówce? Może i przeżyją ... do czasu, ale co to za życie.
Kirysy wolą wodę chłodną, dobrze natlenioną. W końcu pochodzą z wód płynących. Jednakże krótkotrwałe okresy gorąca (lato) są tolerowane, podkreślam jednak, że krótkotrwałe. Zakres tolerancji to, według moich doświadczeń 18-35*C, a najwłaściwsza temperatura, w której będą się czuły komfortowo to 23-26*C. Nadają się więc do akwariów z bojownikiem, pod warunkiem, że jest ono odpowiedniej wielkości.

~Wymagania lokalowe
Kirysy w zależności od gatunku wymagają różnych wielkości akwarium. Malutkie kiryski pigmejskie, czy C. habrosus mogą być trzymane nawet w 40l akwarium, kiryski średniej wielkości typu Corydoras arcuatus (kirys strumieniowy), C. duplicarerus, C. panda powinny być trzymane w akwariach o powierzchni dna min. 60x30cm, C. paleatus (kirys pstry), C. aeneus (kirys spiżowy), C. sterbai, C. julii (kirys lamparci) wymagają akwarium o powierzchni dna min. 80x35cm, a duże kiryski brodate (Scleromystax barbatus/Corydoras barbatus), dorastające do 12cm min. 120x40cm.
Kiryski należą do ryb grzebiących w podłożu. Najwłaściwszym podłożem dla kirysków jest oczywiście drobny piasek, jednakże nie zawsze mamy możliwość zapewnienia go naszym podopiecznym. Alternatywą może być plaża lub ... spory trawnik na dnie :) Kiryski będą wygrzebywać pokarm spomiędzy roślinek (nie będą ich uszkadzać). Patent z trawnikiem polecam do akwariów z bazaltem, czy kwarcem, gdzie ze względów aranżacyjnych nie możemy zrobić plaży z piasku. Według moich obserwacji bazalt nie uszkadza wąsików kirysów. Można śmiało je trzymać na takim podłożu.

~Dieta
To bardzo ważny aspekt chowu kirysków. Niestety, bardzo często lekceważony i zapominany. Kirysy są rybami przede wszystkim mięsożernymi. Nie zjadają odpadków, odchodów, czy innych śmieci z dna, a wręcz przeciwnie, mają dość sporą przemianę materii i owych śmieci sporo dostarczają. Pokarm należy podawać tak, żeby każdy kirysek mógł się najeść. Pokarmy pływające przy powierzchni będą ignorowane.
Dieta kirysków powinna się składać przede wszystkim z szerokiej gamy pokarmów żywych i mrożonych. Poniżej przedstawiam listę pokarmów, które stosuję dla kirysów:
Pokarmy żywe:
-rurecznik (tubifex) -> wyłączenie z dobrego i sprawdzonego źródła (dla Warszawiaków - mogę takie podać na PW)
-ochotka -> j.w.
-doniczkowiec
-rozwielitki
-kluta artemia

Pokarmy (roz)mrożone:
-szklarka (żywej nie podaję z prostego względu - pływa ona raczej w górnych warstwach akwarium, kirysy żerują przy dnie)
-rozwielitki
-artemia (dorosła)
-moina
-cyklop (dla małych kirysków)
-lasonogi (polecam!)
-kryll
-kluski lane
-szpinak
-kalafior, brokuł (obgotowane i rozdrobnione)

Pokarmy sztuczne:
-Hikari sinking wafers
-Tabletki Tropicala mięsne i roślinne
-wszelkie granulaty i płatki, namoczone i rozprowadzone po dnie.

Swoje kiryski karmię codziennie, zachowując jeden dzień głodówki w tygodniu. Dietę kirysków od czasu do czasu (np. raz lub 2 w tygodniu) należy urozmaicać w pokarmy roślinne. Chętnie zjadany jest sparzony, rozdrobniony szpinak, obgotowane i rozdrobnione różyczki brokuła, czy kalafiora.

~Kiryski hodowlane, czy z odłowu ?

Większość kirysów w sklepach to ryby pochodzące z dużych rybich "ferm". Osobiście nie przepadam za rybami takiego pochodzenia, są bardziej wrażliwe, wydelikacone (a nie odwrotnie, jak się powszechnie sądzi) od ryb z odłowu. Kirysy z odłowu są jednakże bardziej płochliwe. No i nie wszystkie można z odłowu dostać. Np. kirysów pstrych nie odławia się praktycznie, bo ich rozmnażanie jest tak banalne, że to jest po prostu nieopłacalne. Osobiście polecam ryby będące pierwszym pokoleniem po rodzicach z odłowu, pozwala to zachować naturalne barwy i zachowanie, a ryby od małego przyzwyczajone do widoku człowieka nie są aż tak płochliwe.
Można takie kupić od prywatnych hodowców.

~Jaki gatunek wybrać ?
Zależy do przede wszystkim od możliwości lokalowych. Ten aspekt powinien decydować jako pierwszy, jako drugi - gust. Kiryski są przeróżne, każdy dobierze odmianę podchodzącą pod jego zmysł estetyczny :)

~Rozmnażanie kirysków
Kirysy rozmnażają się bardzo prosto, jeśli zostaną odpowiednio sprowokowane. Afrodyzjakiem dla kirysków będzie większa podmiana wody na wodę trochę bardziej miękką, o niższej temperaturze, mocno natlenioną. A jeśli ową podmianę zrobimy, gdy ciśnienie spada (polecam spojrzeć na pogodę :) ) to już w ogóle cud i miód dla naszych kirysków ;)
Samo doprowadzenie do złożenia ikry nie przysparza problemów. Kirysy ikrę przyklejają do liści roślin, do elementów wystroju, a nawet do szyby.
Gorsze jest odchowanie dość wybrednych młodych. Każdy hodowca wypracowuje swoją własną metodę :)

~Zdjęcia niektórych moich kirysków
C. duplicarerus

Dołączona grafika

C. arcuatus

Dołączona grafika

Dołączona grafikaBy KubaKy, kopiowanie bez zgody autora - zabronione. Napisane według własnych doświadczeń.

Użytkownik Lady in red edytował ten post 22 październik 2010 - 20:27

 • Atlas lubi to

So close no matter how far
Couldn't be much more from the heart
Forever trusting who we are
And nothing else matters

#2 Nusia

Nusia

  "Gdzie jest Nemo?"

 • Użytkownicy
 • PipPip
 • 26 postów
 • Płeć:Kobieta
 • Miejscowość:Lublin

Napisano 22 październik 2010 - 18:14

Kuba Ky mam do Ciebie pytanie - zauważyłam w moim kiryskowym stadku pewną hierarchię - je najsilniejszy potem pozostałe, co zrobić by te "pozostałe" też coś zjadły z tego stołu robaczkowego (bo głównie chodzi tu żywy pokarm). I jeszcze jedno pytanie - co zrobić by robaczki nie uciekały pod żwirek?

Użytkownik Lady in red edytował ten post 22 październik 2010 - 20:27
<posty połączone>


#3 Kuba Ky

Kuba Ky

  Uzależniony od Bojownik.pl

 • Autor tematu
 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1483 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 22 październik 2010 - 18:32

Dziwna trochę ta hierarchia, nie spotkałem jeszcze "dominujących" kirysków, u mnie wszystkie (mam 5 różnogatunkowych stad) dogadują się bardzo fajnie i nie są w żaden sposób agresywne.
No ale, jeśli Ty taką sytuację masz w akwarium to wypadałoby podawać na większej przestrzeni pokarm, tzn nie w kąciku, ale np. rozsypywać po połowie akwarium. Kiryski sobie wszystko wygrzebią.
Nie ma też nic złego w zakopujących się robaczkach ;) Uwierz mi, przy stadku tych łakomczuchów nie ma szans żaden robaczek w żwirku ;) Prędzej czy później zostanie wykopany i zjedzony. Sam gdy wyjeżdżam to celowo strzykawką wpuszczam rureczniki w podłoże, żeby ryby miały pokarm na kilka dni :)

So close no matter how far
Couldn't be much more from the heart
Forever trusting who we are
And nothing else matters

#4 Nusia

Nusia

  "Gdzie jest Nemo?"

 • Użytkownicy
 • PipPip
 • 26 postów
 • Płeć:Kobieta
 • Miejscowość:Lublin

Napisano 22 październik 2010 - 18:39

Nie wiem, czy jest to taka typowa dominacja - jedzonko było faktycznie w rogu akwa ze względu na wiecznie głodnego Bojusia - ale zaobserwowałam, że jeden wcinał bez opamiętania robaczki a drugi grzecznie czekał w kolejce. Co jeszcze oprócz rureczników poradzibyś jako żywą przekąskę?

Użytkownik Nusia edytował ten post 22 październik 2010 - 18:47


#5 Kuba Ky

Kuba Ky

  Uzależniony od Bojownik.pl

 • Autor tematu
 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1483 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 22 październik 2010 - 19:37

Ochotkę (tylko z dobrego źródła, dotyczy to także rureczników), doniczkowce, dafnię, artemię własnego klucia (młoda trzyma się blisko dna). Doskonałe są także pokarmy mrożone, których jest bardzo duży wybór.

So close no matter how far
Couldn't be much more from the heart
Forever trusting who we are
And nothing else matters

#6 Lady in red

Lady in red

  Adminka

 • Administratorzy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6242 postów
 • Płeć:Kobieta
 • Miejscowość:Szczecin

Napisano 22 październik 2010 - 19:44

Oraz grindale z własnej hodowli są świetne podobno.

allbettas.png

 

 


#7 mszt

mszt

  Uzależniony od Bojownik.pl

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 8520 postów
 • Płeć:Kobieta
 • Miejscowość:Warszawa

Napisano 22 październik 2010 - 20:15

A propos żywienia - ja gdzieś kiedyś czytałam o gotowanym kurczaku - próbowałeś tym karmić?
Wróg powinien być brzydki.

#8 Kuba Ky

Kuba Ky

  Uzależniony od Bojownik.pl

 • Autor tematu
 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1483 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 22 październik 2010 - 20:23

Nie, nie karmię żadnych ryb mięsem zwierząt lądowych.
Jeśli już to podałbym rozdrobnione, gotowane rybie mięso.

So close no matter how far
Couldn't be much more from the heart
Forever trusting who we are
And nothing else matters

#9 fikusdg

fikusdg

  "Rybka zwana Wandą"

 • Użytkownicy
 • PipPipPip
 • 60 postów

Napisano 23 październik 2010 - 14:59

Mogę coś napisać o kiryskach.
Z obserwacji mojej wynika, że pstre bardzo markotnieją już przy temp. 26 st. C. Wolą najlepiej tak 23- to ich ideał. Co do niszczenia roślinności przez ten gatunek to robią to. Demolują delikatny didiplis diandra, małego henia i inne delikatne roślinki. Stado buldożerów moze sporo namieszać w ślicznym roślinniaku ;) Rosną dość spore- zwłaszcza samice ( w 200l pływały nam po 8 cm.... a przy ich budowie to naprawdę dużo). Za to jest to ryba odporna i twarda. I rzeczywiscie jej rozmnażanie może doprowadzić człowieka do rozpaczy jak co tydzień ma w baniaku powyklejane wszystkie szyby ikrą , która sie nie da niczym zmyc... Kisyrki pstre mama wydała a slady mimo czyszczenia po ikrze na baniaku są nadal.

Kiryski pigmejki ( te mamy z odłowu i własnego chowu) mają większy zakres tolerancji na temp. Nawet wolą cieplejszą ;) 25-27 jest odpowiednie dla nich. Są tak malutkie, ze do baniaczka 50l spokojnie i 20 można wpuścić. Ich budowa jest inna od reszty kirysków. Są dużo zgrabniejsze i wysmukłe. Taka arystokracja kiryskowa i elegancja. Lubią wodę miękką i mając taką odwdzieczą nam się maluchami. Są cudowne, bo nie ruszą ani ikry ani larw rybek ( nawet swoich nie zjadają). Równie chętnie się rozmnażają jak pstre jak mają zapewnione odpowiednie warunki. Jednakże ikry jest zdecydowanie mniej. Różnią się też zachowaniem. Nie tylko "ryją " na dnie, ale i plywają chętnie w toni ławicą zawisają w bezruchu. Nic nie zniszczą, nikomu ani niczemu nie zaszkodzą. Są niedoceniane przez akwarystów- pewnie dlatego, że kazdy chce mieć jak największe ryby.

#10 camel

camel

  "Ratunku jestem rybką!"

 • Nowicjat
 • 135 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Miejscowość:Kraków

Napisano 27 październik 2010 - 08:59

Co do rozmnazania kiryska pandy, to z moich obserwacji najlepiej się to udaje w małym akwarium - w 25 l mi się wytarły kilka razy,zazwyczaj zaraz po podmianie wody, mimo, ze testowo kupiłem tylko parę, natomiast po przeniesieniu do dużego akwarium, nawet nie podejmowały próby rozmnażania.

Młodzież z ostatniego wytarcia w lecie rośnie zdrowo,choć dość powoli - mają około połowę rozmiaru dorosłego kiryska - muszę się z kimś wymienić jak podrosną, żeby nie było chowu wsobnego.

Młode po wykluciu karmiłem świeżo wyklutą z własnej hodowli artemią i pokarmem micro.
Odpowiadaj z sensem nie z pretensją ....
Władza demoralizuje.
Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, tak by swym pojmowaniem istoty sprawy nie peszył przełożonego.

#11 Faolan

Faolan

  "Szczęki"

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPip
 • 559 postów
 • Płeć:Kobieta
 • Miejscowość:Warszawa

Napisano 06 grudzień 2010 - 15:29

Prawdopodobnie nie chodzi bezpośrednio o wielkość akwarium, ale o jakieś inne czynniki (stres związany z przenosinami? Zachowania innych ryb?). Moje pandy w 200 litrach
tarły się wielokrotnie, a częstotliwość tareł była wyraźnie związana z ilością dostępnego pokarmu. Im więcej bojowników-złodziei, tym mniejszą kiryski miały ochotę na amory
A ponieważ przez ostatnie kilka miesięcy w ogóle nie było w tym zbiorniku bojowników, to nie tylko miałam tarła co miesiąc, ale teraz pływa mi po akwa taki mały
obywatel:

Dołączona grafika

(ma około półtora miesiąca, i wielkość krewetki, ale już stara się trzymać z dorosłymi, chociaż nie zawsze za nimi nadąża. Jest przekomiczny :D)
"Don't worry about people stealing your ideas. If your ideas are any good, you'll have to ram them down people's throats."
- Howard Aiken

#12 Martyszja

Martyszja

  "Rybki z ferajny"

 • Nowicjat
 • 280 postów
 • Płeć:Kobieta
 • Miejscowość:łódź

Napisano 16 styczeń 2011 - 23:04

a oto jeden z moich kirysków, cały w piasku z plaży :)
Dołączona grafika
Każdy człowiek to skarbnica cudów..

#13 Obscurio

Obscurio

  Ikra

 • Nowicjusze
 • 1 postów

Napisano 25 luty 2012 - 23:13

CZY MOGE MIEĆ % KIRYSKÓW PIGMEJI W AKWARIUM 25l Z BOJOWNIKIEM SYJAMSKIM???

#14 żaba.w.lakierkach

żaba.w.lakierkach

  Księżniczka

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 3909 postów
 • Płeć:Kobieta
 • Miejscowość:Ruda Śl.

Napisano 25 luty 2012 - 23:45

Obscurio, po pierwsze, nie krzycz.
po drugie, pewnie chodziło Ci o 5 sztuk. Nie nie możesz. Akwarium 25 litrowe jest wystarczające jedynie dla jednego samca bojownika plus kilku ślimaków

tarło

30 litrów w sypialni

żabie robaki

40 litrów wesołego

245 litrów wody z bojownikami             


#15 etherni

etherni

  Uzależniony od Bojownik.pl

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1546 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Miejscowość:Kraków

Napisano 26 luty 2012 - 12:12

Z bojownikiem nie, ale samych pigmejów 4 sztuki - tak, aczkolwiek 25L to juz minimum, i 4 sztuki to tez minimalne stadko. Zaznaczam że bazuję na opinii hodowcy który rozmnaża pigmejki, i w 54L trzyma ok 10 sztuk. Ale bez innych ryb! Zreszta pigmej w przeciwieństwie do innych kirysów przebywa głównie w środkowej części akwa, i jeżeli w 25L będzie sporo roślin o niskich i szerokich liściach albo skałka gdzie mogłyby się wylegiwać to powinno być ok.
Wbrew powszechnej opinii jest całkiem sporo gatunków które można z powodzeniem w 25L hodować, tyle że większość jest trudno dostępna albo ma spore wymagania wobec chemii wody. I samotny samiec bojownika nie jest wcale ani najlepszym wyborem do 25L (co to za życie bez samiczki?) ani jedynym.
Ludzie, jak nie macie miejsca/kasy na większe akwa niż 25L - zacznijcie od zbiornika, a potem szukajcie ryb które będą tam się dobrze czuć, a nie wciskajcie na siłę posiadanej ryby do jak najmniejszego litrażu.

#16 evelynka

evelynka

  Uzależniony od Bojownik.pl

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1986 postów
 • Płeć:Kobieta

Napisano 26 luty 2012 - 12:21

I samotny samiec bojownika nie jest wcale ani najlepszym wyborem do 25L (co to za życie bez samiczki?) ani jedynym.


Nie zgadzam się, mój bojownik miał możliwość mieszkania z samiczkami i gonił je przez cały czas, obskubywał a teraz pływa w ławicy razem z simulansami tak się uspokoił bez samiczek...nigdy więcej haremu. I myślę że nie warto podrzucać komuś takie zdanie bo jeszcze przyjdzie mu do głowy dogodzenie bojowi..

#17 3runer

3runer

  Uzależniony od Bojownik.pl

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6023 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Miejscowość:Łódź

Napisano 26 luty 2012 - 14:08

tak się dołączę do OT, ze bojownik najlepiej prezentuje się samotnie w 25l, z krewetkami lub ślimakami, nawet w większych baniakach z innymi rybami gdzieś ten jego majestat ucieka, po wielu perypetiach z bojownikami w 119 dochodzę do takiego wniosku
Dołączona grafika

#18 etherni

etherni

  Uzależniony od Bojownik.pl

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1546 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Miejscowość:Kraków

Napisano 26 luty 2012 - 14:45

To że bojownik goni i skubie samice to jego naturalne zachowanie, "majestat" tez raczej w naturze nie występuje. Mówimy o dwóch zupełnie innych sprawach - prezentacja ryby a jej w miarę naturalne i dobre samopoczucie. Agresja w czasie tarła jest w naturze normalna i naturalna, to że nam nie podoba się brutalne zachowanie ryb nie znaczy że nie jest ono dla niej naturalne.Pewnym problemem tej dyskusji jest fakt że bojowniki takie jak znamy to formy hodowlane które w naturze nie występują. Tym tropem idąc możemy uznać że patroszenie ślimaków przez kolcobrzuchy jest "be". Zresztą nie napisałem że bojownik w 25L to źle - tylko że są ryby które lepiej się nadają do tej pojemności, np. babka złota czy szczupieńczyk karłowaty bo w 25L można trzymać więcej niż jedną rybę.
Ale wróćmy do kirysków - to co napisałem o pigmejach znam z "drugiej ręki", jakie są wasze doświadczenia z tym gatunkiem?

#19 3runer

3runer

  Uzależniony od Bojownik.pl

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 6023 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Miejscowość:Łódź

Napisano 26 luty 2012 - 15:14

ale w naturze samica ma gdzie uciec a u nas w akwariach... nawet w baniakach ponad 100l są problemy

co do 4 pigmejów w 25l to mam mieszane uczucia, sam dałbym ich 6, chyba, że owa 25 będzie miała inne wymiary niż standard, czyli niższa a szersza i dłuższa, np.

50x25x20 wysokosci
Dołączona grafika

#20 etherni

etherni

  Uzależniony od Bojownik.pl

 • Użytkownicy
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 1546 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Miejscowość:Kraków

Napisano 26 luty 2012 - 15:38

3runer, ale pigmeje które widziałem raczej przebywały w toni, na liściach i korzeniach a nie na dnie, więc wnioskuję że powierzchnia dna nie jest aż tak istotna dla nich, oczywiście bez przesady.Temat długo nieaktywny!

Uwaga! Guest, masz zamiar odpowiedzieć w temacie, który nie jest aktywny od co najmniej 600 dni i może już być nieaktualny, a nowe posty w nim uznane już za niepotrzebne.
Copyright © 2018 Bojownik.pl
 

 
x

Witaj na Bojowniku!

Szanowny gościu,

Witaj na portalu Bojownik.pl. Jak na większości for musisz się zarejestrować aby móc dodawać posty. Proces rejestracji jest szybki, darmowy i wymaga podania jedynie minimalnej ilości informacji. Zostań częścią społeczności Bojownika logując się lub rejestrując już teraz. Możesz to zrobić trzema kliknięciami korzystając ze swojego konta na Facebook'u Dołączona grafika, TwitterzeDołączona grafika lub Konta GoogleDołączona grafika.Dołączona grafika - Rozpoczynaj nowe tematy i odpowiadaj w istniejących
- Śledź wybrane tematy i otrzymuj wiadomości o nowych postach
- Stwórz swój profil i dodawaj znajomych
- Komunikuj się z innymi użytkownikami

- Załóż swój własny blog
- Dodawaj swoje zdjęcia i albumy do galerii
- Koniec z wyświetlaniem tego komunikatu:)
- i wiele innych....
Dołączona grafika Dołączona grafika

rejestracja zamknij