Skocz do zawartości

Zdjęcie

Co zrobić, kiedy wyjeżdżamy...

Temat długo nieaktywny!

Uwaga! Guest, masz zamiar odpowiedzieć w temacie, który nie jest aktywny od co najmniej 600 dni i może już być nieaktualny, a nowe posty w nim uznane już za niepotrzebne.

• Zamknięty Temat jest zamknięty
35 odpowiedzi w tym temacie

#1 mszt

mszt

Uzależniony od Bojownik.pl

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8520 postów
  • Miejscowość:Warszawa

Napisano 28 marzec 2007 - 22:55

Każdy czasem wyjeżdża i czasem też zdarza się, że w domu nie zostaje nikt, tylko samo akwarium. Więc pomyślałam, ze dobrze byłoby przedyskutować, jak to akwarium przygotować na naszą nieobecność, żeby zminimalizować ewentualność jakiejś katastrofy. Jestem tym osobiście zainteresowana, ponieważ w okolicach Wielkanocy wyjeżdżam na 5 dni.

Filtry są w pełni sprawne, niedawno czyszczone, więc tu nie przewiduję problemów.

Grzałki odpowiednie do wielkości akwariów (50W w każdym akwarium), z termostatem, więc jw.

Do oświetlenia kupie wyłączniki czasowe, nastawię tak, żeby się paliło codziennie po 12 godzin, i też powinno być OK.

Podmianę wody zrobię rano w dniu wyjazdu.

Problem jest z pokarmem. Przypuszczam, że przez 5 dni ryby ani krewetki z głodu nie padną. Jednak nie chciałabym, żeby się niepotrzebnie męczyły, jeśli można temu zaradzić. Widziałam w sklepach specjalny pokarm przeznaczony na wypadek pozostawienia akwarium bez opieki na kilka dni. Nigdy jednak go nie używałam, więc nie wiem, czy to rzeczywiście dobry pomysł; czy ryby nie wrąbią tego naraz, czy nie popsuje wody etc. Macie jakieś doświadczenia z takimi pokarmami? Produkują je różne firmy; które byście polecali?

Czy jest jeszcze jakiś aspekt wyjazdu, o którym nie pomyślałam?
Wróg powinien być brzydki.

#2 Lady in red

Lady in red

Adminka

• Administratorzy
  • 6240 postów
  • Miejscowość:Szczecin

Napisano 28 marzec 2007 - 23:10

Jeśli mogę coś zasugerować, to podmianę zrób dzień wcześniej... Z własnego doświadczenia wiem, że przed wyjazdem jest tysiąc rzeczy do zrobienia, więc łatwo można coś przeoczyć ;)

Oglądałam kiedyś te "weekendowe" pokarmy, są raczej duże i przeznaczone dla większej ilości ryb, więc zrezygnowałam z tego pomysłu (też wyjeżdżałam na 5 dni). Na weekend majowy wyjeżdżam na dłużej i już teraz "przygotowuję psychicznie" kogoś, komu zostawię klucze i instrukcje karmienia (karmienie będzie jedno, po 4 dniach od naszego wyjazdu, bo zaufana osoba mieszka 70 km ode mnie).

Inny aspekt? Zadbałaś już o wszystko, no chyba że wpadnie Ci mucha do akwarium :D tak jak mojej Lady w okolicach sylwestra...

PS. Czytałam ostatnio Sieniawskiego i on poleca czyszczenie filtrów przy każdej podmianie wody, myślę, że przed wyjazdem trzeba je zrobić koniecznie.

allbettas.png

#3 mszt

mszt

• Autor tematu
  • Użytkownicy
  • 8520 postów

Napisano 29 marzec 2007 - 07:41

Nie mam takiej zaufanej osoby; to znaczy owszem, mam, ale też wyjeżdża :(
Wiem, że ryby przetrwają, już raz je tak zostawiłam i nic się nie stało, ale się denerwowałam. A takiej porcji pokarmu nie da się jakoś podzielić na mniejsze?
Filtry przeczyszczę, nie ma sprawy, to żaden kłopot.
Jeszcze mnie martwi, że na pewno salvinia się przez ten czas za bardzo rozpleni, ona się mnoży w takim tempie, że szok.

Ciekawi mnie jeszcze (czysto teoretycznie, bo sama nie mam takiego sprzętu) co się robi w przypadku wyjazdu z bimbrownią?

P.S. A jak mucha wpadnie, to rybki będą miały bonusa ;)

#4 Latino Lover

Latino Lover

"Szczęki"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 677 postów
  • Miejscowość:Piaseczno

Napisano 29 marzec 2007 - 08:17

Jezeli chodzi o karmienie to wyjazd weekendowy i brak karmienia nie zaszkodzi rybkom.

Na dluzsze wyjazdy jezeli nie mamy zaufanej osoby to polecam karmnik automatyczny. Mozna je kupic od okolo 60 zl. Rozwiazuja sprawe. Proponuje jej tylko wczesniej wyprobowac i wyregulowac.

Taki automacik jest nawet lepszy niz sasiad. Sasiedzi i "zaufane" osoby nie moga uwierzyc ze rybka je niewiele i czesto wrzucaja zbyt duzo jedzonka. Wracamy po 2 tyg i mamy kisiel w akwarium. Tabletek nie polecam (to jest caly czas duza ilosc jedzenia zanurzona w wodzie).

Automacik moze i troszke kosztuje ale spelnia swoje zadanie. Ja przed okresem urlopowym bede taki kupowal wiec jakis tescik zarzuce. Widzialem te urzadzonka jednak u kogos i wg opinii rewelacja.
4Aquael Hexaset 20l: Zorganizowana Grupa Przestepcza Amano (same baby), 3 Glony, ? slimaki

Galeria
Moje akwarium

#5 Jagutka

Jagutka

"Potwór z głębin"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1125 postów

Napisano 29 marzec 2007 - 08:27

to ja sie przy okazji podpytam co zrobić w przypadku wyjazdów typowo urlopowych 2-tygodniowych?
generalnie mam na myśli podmiany wody...
o ile mogę kogoś poprosić o skontrolowanie sytuacji w akwa ze dwa razy w tym czasie, to nikt za mnie nie podejmie się podmiany wody po tygodniu...
co w takiej sytuacji?
wymienić przed wyjazdem 50%??

#6 kalinowy

kalinowy

"Ratunku jestem rybką!"

• Zablokowani
  • PipPipPipPip
  • 155 postów

Napisano 29 marzec 2007 - 09:00

Ja miałem taką sytuację, tak jak mówisz podmieniłem ok 50% wody, czasowy wyłącznik oświetlenia, podajnik jedzonka i zadziałało. Co prawda nigdy nie zdecydowałbym się na eksperymentowanie, ale wcześniej mój kuzyn zrobił coś takiego i było wszystko w porządku. Minus tego jest taki, że pod koniec urlopu strasznie się denerwowałem : jak tam rybole, jak woda, czy zarosła czy nie, czy przypadkiem akwa nie pękło nagle i sąsiadów nie zalało???? Nerwy straszne, ale to jest chyba tylko za pierwszym razem. Teraz jak wyjadę będę już spokojniejszy.

#7 Jagutka

Jagutka

"Potwór z głębin"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1125 postów

Napisano 29 marzec 2007 - 09:24

:) pocieszająco to zabrzmiało :)
czasowy wyłącznik światła mam już od dawna... karmnik zakupię... rodziców zatrudnię, żeby ze dwa-trzy razy zajrzeli do rybek i zdali mi relację :)
mam nadzieję, ze będzie OK :)
ale to dopiero latem :D

#8 maleńka

maleńka

"Ratunku jestem rybką!"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 162 postów

Napisano 29 marzec 2007 - 10:10

...a do lata jeszcze troche czasu zostalo zeby wszystko przygotowac :)
Ja natomiast sie zastanawiam czy zblizajace sie św. to nie za dlugi czas na dietke? Nie bedzie mnie 4 dni. Czy mam sie martwic? Czy daja bez problemu rade?? Tez juz masz wszystko regulowane -automatyka- ;) tylko karmidelka jak narazie nie bede kupowac bo wydalam i tak duzo na nowe akwa a to jeszcze nie koniec wydatkow :S

wiec jak z tymi 4 dniami?

Użytkownik maleńka edytował ten post 29 marzec 2007 - 10:13

#9 mszt

mszt

• Autor tematu
  • Użytkownicy
  • 8520 postów

Napisano 29 marzec 2007 - 11:09

wiec jak z tymi 4 dniami?

Jak już pisałam, w Boże Narodzenie zostawiłam akwarium na 5 dni i nic się nie stało, poza tym, że mnie nerwy żarły

#10 kalinowy

kalinowy

"Ratunku jestem rybką!"

• Zablokowani
  • PipPipPipPip
  • 155 postów

Napisano 29 marzec 2007 - 11:16

Ja też myśle, że nic się nie powinno stać, chociaż ja często zostawiam rybki na weekend i kiedyś zostawiłem bez podajnika ( bo nie miałem) i po dwóch dniach nieobecności okazało się że "ktoś" zżarł mi gupika. Nie przypuszczam aby to było z głodu, ale kto wie.... :) Teraz robie to z odpowiednim osprzetem i nie ryzykuję.

#11 Nolan

Nolan

"Rybki z ferajny"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 250 postów
  • Miejscowość:z akwarium turystycznego :-)

Napisano 29 marzec 2007 - 11:58

a ja wymyśliłem coś takiego ( tylko nie krzyczcie to jeden z moich szybkich planów i przemyśleń taka szybka myśl)

ja bym zaproponował coś takiego

kilka dni przed wyjazdem zacząłbym intensywniej karmić rybkę tak żeby w przed dzień wyjazdu doprowadziłbym do małego przekarmienia i zostawił spokojnie rybkę na diecie na te 4 lub 5 dni co wy o tym powiecie (morze jest to trochę ryzykowne ale według mnie powinno się sprawdzić :)

#12 kalinowy

kalinowy

"Ratunku jestem rybką!"

• Zablokowani
  • PipPipPipPip
  • 155 postów

Napisano 29 marzec 2007 - 12:20

:D :D :D Nolan jesteś super koleś. Uwielbiam twoje poczucie humoru. ;)

#13 maleńka

maleńka

"Ratunku jestem rybką!"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 162 postów

Napisano 29 marzec 2007 - 12:36

DZieki za szybka odp. :) Juz jestem prawie spokojna ze nic zlego nie powinno sie dziac :)

Ale z drugiej strony... Temat tyczy sie bojkow a jak sprawa wyglada z ekipa sprzatajaca? Z tego co sie orientuje wiekszosc z was takowa posiada. Ja tez sie w nia zaopatrze jak dojrzeje mi zbiornik :)
czy kiryski, otoski otp. mozna rowniez zostawic na te 4-5 dni? Czy znajda w zbiorniku na tyle "smieci"?

#14 Tosia

Tosia

"Rybka zwana Wandą"

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 84 postów

Napisano 29 marzec 2007 - 13:01

Mam pytanie o te czasowe włączniki oświetlenia. Gdzie to kupujecie, no i ile to kosztuje?

#15 maleńka

maleńka

"Ratunku jestem rybką!"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 162 postów

Napisano 29 marzec 2007 - 13:37

W sklepie elektrycznym lub w budowlanych. Niestety ceny nie znam ale nie sa to kolosalne ceny.
Ja podwedzilam swoj mamie ze swiatelek bozonarodzeninowych, co to sie wlaczaly automatycznie o ustawionej godzinie wieczornej na choince podworkowej :D

PS. Oo.. Patrz. ja mam cos takiego http://www.allegro.p...ik_czasowy.html Jak poszperasz i popytasz to moze taniej znajdziesz. Moga wygladac roznie, wazne zeby mial 24h.

Użytkownik maleńka edytował ten post 29 marzec 2007 - 13:43

#16 Latino Lover

Latino Lover

"Szczęki"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 677 postów
  • Miejscowość:Piaseczno

Napisano 29 marzec 2007 - 13:54

czy kiryski, otoski otp. mozna rowniez zostawic na te 4-5 dni? Czy znajda w zbiorniku na tyle "smieci"?

Zalezy ile im tych smieci zostawisz. Ale generalnie 4-5 dni bez dokarmiania powinno wystarczyc i jakas tragedia sie nie wydarzy. Gorzej sprawa wyglada przy rybkach zywiacych sie zywym pokarmem miesnym.

Co do elektronicznych wylacznikow to dopisze tylko ze urzadzenia te kosztuja ok 20-30zl. Jezeli macie szczegolowe pytania dot tego urzadzenia zalozcie watek w Sprzet akwarystyczny a tam szerzej odpowiem.
4Aquael Hexaset 20l: Zorganizowana Grupa Przestepcza Amano (same baby), 3 Glony, ? slimaki

Galeria
Moje akwarium

#17 Tosia

Tosia

"Rybka zwana Wandą"

• Użytkownicy
  • PipPipPip
  • 84 postów

Napisano 29 marzec 2007 - 15:14

Bardzo dziękuję za informacje.

#18 kalinowy

kalinowy

"Ratunku jestem rybką!"

• Zablokowani
  • PipPipPipPip
  • 155 postów

Napisano 29 marzec 2007 - 15:27

Mam pytanie o te czasowe włączniki oświetlenia. Gdzie to kupujecie, no i ile to kosztuje?

Ja mam coś takiego. Kosztowało 13 zł w zwykłym sklepie i jestem z tego bardzo zadowolony.

Dołączona grafika

#19 Kudzu

Kudzu

"Szczęki"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPip
  • 501 postów
  • Miejscowość:Kraków

Napisano 29 marzec 2007 - 17:06

matka siedzi z tyłu - to jeszcze nic! Ja na wakacje będę musiał przewieźć całe akwarium 120 kilometrów do domu, a później zostawić je na 1,5 miesiąca pod opieką rodziców! ;) Całe szczęście, że tata miał kiedyś co nieco do czynienia z akwarium :rolleyes:

A co do wyjazdów, to myślę, że najważniejsze, to być dobrej myśli :) Czytałem kiedyś na SRWiA o zbiorniku pewnego pana... full automatyka, normalnie wszystko samo sie robiło ;) I ktoś podsunął mu pomysł, żeby jeszcze do tego wszystkiego zamontował powiadamianie smsem o stanie zbiornika (są takie systemy, względnie tanie) - będąc na urlopie dostanie wszystkie informacje o zdarzeniach w akwa. A on na to, że jeszcze tego mu brakuje, żeby w połowie urlopu pędził do domu, bo np CO2 sie skończyło ;) (mowa była o czym innym ale tak jako przykład podałem).

Więc grunt, to być dobrej myśli. A rybki przez te kilka dni co najwyżej mogą tęsknić za Tobą :)
Tymczasowo odakwarystyczniony maniakalnie

#20 Nolan

Nolan

"Rybki z ferajny"

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 250 postów
  • Miejscowość:z akwarium turystycznego :-)

Napisano 29 marzec 2007 - 19:50

dzięki kalinowy ale czemu uważasz że to miało być zabawne ja tak na serio się pytałem czy można by cos takiego zrobić :) no bo w końcu jak rybka się przeje i później się jej zdobi dietę to ona sobie pomyśli że to morze być normalne albo cuś ( w końcu będzie miała zapas w brzuszku :) tylko niewiadomo jaką ma przemianę materii )

Temat długo nieaktywny!

Uwaga! Guest, masz zamiar odpowiedzieć w temacie, który nie jest aktywny od co najmniej 600 dni i może już być nieaktualny, a nowe posty w nim uznane już za niepotrzebne.

Copyright © 2014 Bojownik.pl

x

Witaj na Bojowniku!

Szanowny gościu,

Witaj na portalu Bojownik.pl. Jak na większości for musisz się zarejestrować aby móc dodawać posty. Proces rejestracji jest szybki, darmowy i wymaga podania jedynie minimalnej ilości informacji. Zostań częścią społeczności Bojownika logując się lub rejestrując już teraz. Możesz to zrobić trzema kliknięciami korzystając ze swojego konta na Facebook'u Dołączona grafika, TwitterzeDołączona grafika lub Konta GoogleDołączona grafika.

Dołączona grafika - Rozpoczynaj nowe tematy i odpowiadaj w istniejących
- Śledź wybrane tematy i otrzymuj wiadomości o nowych postach
- Stwórz swój profil i dodawaj znajomych
- Komunikuj się z innymi użytkownikami

- Załóż swój własny blog
- Dodawaj swoje zdjęcia i albumy do galerii
- Koniec z wyświetlaniem tego komunikatu:)
- i wiele innych....
Dołączona grafika Dołączona grafika
rejestracja zamknij